Witamina D3 – jej realny wpływ na organizm

Witamina D3 należy do grupy witamin, rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że magazynowana jest w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu ma duży związek z poziomem witaminy D3, jednak poziom ten nie jest tylko i wyłącznie naszą zasługą. Nazywana witaminą słońca, witamina D3 uwalniana jest podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Synteza witaminy D3, kształtująca jej prawidłowy poziom we krwi możliwa jest w Polsce w okresie od kwietnia do września, w miesiącach jesiennych i zimowych narażeni jesteśmy na niedobór naturalnie wytwarzanej witaminy D3, a co za tym idzie, konieczność zapewnienia jej występowania w codziennej diecie oraz suplementacji. Witamina D3 jest realnie niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego jej prawidłowy poziom wpływa na wiele układów, bezpośrednio związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Jak stosować witaminę D3, aby czuć się dobrze? Co daje przyjmowanie tej witaminy oraz czy w okresie wiosenno – letnim dla każdego jej poziom utrzymuje się na odpowiednim poziomie?

  1. Jaką rolę pełni witamina D3 w organizmie i za co odpowiada?
  2. Dawkowanie witaminy D3
  3. Przyswajalność i działanie
  4. Norma witaminy D3
  5. Objawy niedoboru witaminy D3

Jaką rolę pełni witamina D3 w organizmie i za co odpowiada?

Witamina D3 pełni znaczącą role w organizmie, wpływając bezpośrednio na wiele układów. Produkowana dzięki promieniom słonecznym najistotniejszy wpływ posiada na gospodarkę fosforowo – wapniową oraz układ kostny człowieka. U dzieci ważna jest dla prawidłowego wzrostu i odpowiedniej budowy kośćca, u dorosłych zapobiega osteopatii i osteoporozie. Niezwykle ważną rolę pełni w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, zapewniając znakomitą ochronę przed wirusami i bakteriami. W przebiegu przeziębień oraz grypy zaleca się suplementowanie witaminy D3, wpływające bezpośrednio na złagodzenie objawów chorobowych oraz krótszy czas rekonwalescencji. Witamina D3 zapobiega cukrzycy typu 2, wpływając bezpośrednio na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Jej rola odznacza się również dla prawidłowej pracy układu krążenia, wpływając na odpowiednie funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego. Dzięki prawidłowemu poziomowi witaminy D3 nie jesteśmy narażeni na obniżenie nastroju, które pojawia się najczęściej po dwóch miesiącach od zaprzestania kąpieli słonecznych (na tak długo starcza jej zapas w organizmie, warto bowiem wiedzieć, że witamina D3 może być magazynowana, stopniowo uwalniając rezerwy w chwilach zapotrzebowania).

Dawkowanie witaminy D3

Prawidłowe dawkowanie witaminy D3 w formie suplementu (https://www.sklepzycia.pl/witamina-d) przede wszystkim ma związek z poziomem witaminy w surowicy krwi. Aby określić, jaką dawkę witaminy D3 będziemy przyjmowali w postaci suplementu, konieczne jest ustalenie jej poziomu, aby uzupełnić niedobór, zapobiegając przedawkowaniu. Standardowo przyjmuje się, że maksymalna zawartość jednostek witaminy D3 w suplementach nie powinna przekraczać 2000 UI (zmieniono z maksymalnej wartości 4000 UI jednak warto pamiętać, że o dawkowaniu decyduje wiele czynników, takich jak waga, wzrost, uwarunkowania indywidualne oraz szereg wytycznych, które lekarz bierze pod uwagę. U niemowląt oraz noworodków, urodzonych o czasie (dla wcześniaków ustanowiono odmienne wartości) dobowa dawka witaminy D3 mieści się w granicach 400 jednostek, u dzieci do pierwszego roku życia do 600 j. Dzieci w wieku pomiędzy pierwszym, a dziesiątym rokiem życia powinny przyjmować dawkę dobową spośród wartości 600 – 1000 j. natomiast nastolatki, w wieku od 11 do 18 lat – dawkę dobową o wartości pomiędzy 800, a 2000 jednostek. dorośli również maksymalnie 2000j, natomiast osoby starsze powinny ustalić dawkowanie ściśle pod nadzorem lekarza. Proszę pamiętać o określeniu poziomu witaminy D we krwi oraz odmiennym uwarunkowaniom wiosną i latem, gdy wystawiając ciało na promieniowanie słoneczne co najmniej przez 15 minut pomiędzy godziną 10, a 15 bez stosowania filtrów UV zapewniamy naturalną syntezę witaminy D3.

Przyswajalność i działanie witaminy D3

Przyswajalność naturalnej witaminy D3, pozyskanej z promieni słonecznych może zostać zmniejszona o nawet 90% jeśli zastosujemy krem z filtrem UV. Rozpuszczalna w tłuszczach witamina D3 przyswaja się dobrze, nawet w postaci suplementu, jednak wtedy warto zadbać o prawidłowy poziom wapnia, witaminy A i witaminy K2. Przyswajalność witaminy D3 jest dobra, jeżeli stosujemy zdrową dietę, dbamy o prawidłowe funkcjonowanie mikroflory bakteryjnej w układzie pokarmowym oraz dostarczamy organizmowi naturalnych tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, występujących głównie w rybach morskich, olejach roślinnych, jajach, serach dojrzewających i mleku.

Norma witaminy D3

Dla stężenia 25 (OH)D w surowicy poziom witaminy D3 powinien wahać się pomiędzy 75, a 125 nmol/l Jest to poziom prawidłowy, który nie wymaga podawania dodatkowej witaminy D3, natomiast w przypadku, gdy spadek zanotuje wartość pomiędzy 0, a 50 nmol/l konieczna jest suplementacja. O prawidłowym wyniku stężenia witaminy D3 w surowicy krwi świadczy może pora roku. Proszę pamiętać, że ekspozycja skóry na promienie słoneczne latem powinna szczególnie uwzględniać przedramiona i nogi, dzięki czemu nastąpi optymalna wchłanialność.

Objawy niedoboru witaminy D3

U dzieci niedobór witaminy D3 może prowadzić do krzywizny układu kostnego oraz problemów immunologicznych, skutkujących częstością zapadania na choroby układu oddechowego. Gdy dziecko ma zbyt niski poziom witaminy D3 może odczuwać pogorszenie nastroju. Podobnie będzie w przypadku dorosłych, narażonych na depresję sezonową, spadek formy fizycznej, narażenie na osteoporozę oraz choroby sercowo – naczyniowe. Wzrasta ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, miażdżycy oraz nieprawidłowości funkcjonowania układu immunologicznego. Niedobór witaminy D3 może być odczuwalny również w miesiącach letnich, gdy nie dostarczamy skórze odpowiedniej ilości promieniowania słonecznego.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.