Witamina C – pochodzenie, działanie, suplementacja

Witamina C należy do tych, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Ciężko jest także pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę poprzez spożywanie określonych produktów żywnościowych, w których jest ona zawarta. Niedobory witaminy C mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też warto wybrać sprawdzoną suplementację, by temu zapobiec. Który preparat wybrać? Jaka dawka witaminy C jest optymalna? Poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć o witaminie C.

  • Skąd się wzięła witamina C?
  • Jakie ma działanie?
  • Czym grozi niedobór witaminy C?
  • W jakich produktach jest jej najwięcej?
  • Jak stosować suplementy z witaminą C?

Skąd się wzięła witamina C?

Witamina C jest powszechnie kojarzona ze środkiem wspomagającym leczenie szkorbutu. Już w średniowieczu doceniono jej cenne właściwości w tym zakresie. Do wyizolowania witaminy C doszło jednak dopiero w 1928 r. Udało się to węgierskiemu biochemikowi, który wykorzystał do tego celu bydlęcą korę nadnerczy i sok z kapusty. Witamina C od 1932 r. znana jest pod nazwą kwasu askorbinowego. Do dzisiaj jest ona przedmiotem badań naukowców. Co chwilę odnotowywane są nowe fakty na jej temat. Pokładane są wielkie nadzieje, co do możliwości jej wykorzystania w terapiach przeciwnowotworowych oraz wspierających pracę układu immunologicznego.

Jakie ma działanie?

Witamina C bierze udział w podstawowych procesach, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Uczestniczy m.in. w syntezie kolagenu, karnityny i noradrenaliny. Odgrywa ważną funkcję w procesie gojenia ran (bierze udział w metabolizmie tkanki łącznej). Ma również znaczący wpływ na transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów i pozyskiwanie z nich energii. Nie można pominąć zasadniczej roli witaminy C w syntezie niektórych hormonów (np. oksytocyny i wazopresyny) oraz detoksykacji organizmu. Witamina ta ułatwia także wchłanianie żelaza dostarczane z pożywieniem. Jest również niezwykle cenna w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca. Może przyczyniać się do zmniejszania odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Czym grozi niedobór witaminy C?

Zdecydowanie częściej występuje niedobór witaminy C niż jej nadmiar w organizmie. Konsekwencje takiego stanu mogą być bardzo dotkliwe dla naszego zdrowia. Zbyt mała ilość tej witaminy dotyka najczęściej palaczy. Stąd charakterystyczne na ich skórze drobne zmarszczki. Witamina C odgrywa bowiem ważną rolę w syntezie kolagenu. Palenie tytoniu obniża poziom tej witaminy nawet o 25%! Inne skutki niedoboru witaminy C to krwawienie i owrzodzenie dziąseł, wypadanie zębów, pękanie naczynek krwionośnych, osłabienie odporności, zmęczenie, obniżony nastrój, bolesność stawów, powolne gojenie się ran, utrata apetytu, nieprawidłowe zrastanie się kości. Niedobór witaminy C dotyka często osób, które stosują restrykcyjne diety odchudzające. Może wystąpić także podczas przebywania na diecie zalecanej przy chorobach układu pokarmowego. Na niedobory witaminy C narażone są również osoby intensywnie pracujące fizycznie oraz zmagające się z ciągłym stresem. Na niski poziom tej witaminy w naszym organizmie ma wpływ także zanieczyszczenie środowiska. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas askorbinowy obserwuje się u kobiet w ciąży. Wszystkie wymienione grupy osób powinny stosować suplementację, aby zapobiec niedoborom.

W jakich produktach jest jej najwięcej?

Witamina C należy do tych witamin, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Dostarczana z pożywieniem jest wchłaniana w naszym organizmie niemal w 80%. Nie jesteśmy w stanie jej magazynować, dlatego nie da się jej przedawkować. Musi być więc dostarczana na bieżąco. Naturalnym źródłem witaminy C są nie tylko owoce cytrusowe. Zawierają ją niemal wszystkie owoce i warzywa. Prawdziwym rekordzistom pod względem zawartości witaminy C jest acerola. W 100 g. tych owoców znajdziemy aż 1600 mg witaminy C! Spore ilości kwasu askorbinowego ma również pietruszka, owoce dzikiej róży, czerwona papryka, porzeczki, brukselka i jarmuż. Należy jednak pamiętać o tym, że pod wpływem obróbki termicznej dochodzi do rozpadu witaminy C nawet w 70%. Najlepiej więc spożywać wymienione owoce i warzywa na surowo. Rozkład witaminy C zachodzi także pod wpływem suszenia, solenia i parzenia. Negatywnie oddziałuje na jej poziom również dodawanie do żywności niektórych środków konserwujących np. benzoesanu sodu. Nie bez znaczenia jest także sposób przygotowywanie przez nas posiłków. Podczas obierania lub krojenia niektórych warzyw i owoców bogatych w witaminę C dochodzi do zmniejszenia jej ilości nawet o 50%.

Jak stosować suplementy z witaminą C?

Suplementy diety z witaminą C dostępne w aptekach i sklepach oferujących zdrową żywność zawierają tę witaminę pod postacią kwasu l-askorbinowego, -l-askorbinianu sodu, askorbinianu potasu lub l-askorbinianu wapnia. Najczęściej przybierają formę tabletek, proszku lub kropli. Każda ze wskazanych form witaminy C jest bezpieczna dla wszystkich osób, które nie zmagają się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Pod względem poziomu przyswajalności wszystkie te produkty są porównywalne. Jedynie osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego i dolegliwości żołądkowe powinny wybierać suplementy zawierające witaminę C w formie askorbinianów. Są one łagodniejsze dla błon śluzowych i mają wyższe pH. Wygodną formą preparatu witaminowego, który uzupełni niedobory witaminy C w naszym organizmie, jest proszek. Wystarczy jedna miarka rozpuszczona w ulubionym napoju, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę. Jednym z takich preparatów jest witamina C dostępna na stronie https://www.cosdlazdrowia.pl/suplementy-diety/witamina-c-1000-cena/produkt-473. Zalecaną dawką jest 1 mg tej witaminy na 1 kilogram masy ciała. Nie musimy obawiać się o przedawkowanie, ponieważ nadmiar witaminy C jest wydalany wraz z moczem. Spożycie nadmiernej ilości może jednak wywoływać dolegliwości ze strony układu trawiennego (tj. wymioty, biegunka) oraz dolegliwości ze strony nerek (zwiększone ryzyko kamicy nerkowej). W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Dostarczanie witaminy C wraz z pożywieniem często okazuje się niewystarczające. Niedobory tej witaminy mogą przynieść poważne problemy zdrowotne. Dlatego też niekiedy jedynym rozwiązaniem jest suplementacja. Warto wybrać produkt ze sprawdzonego źródła, aby mieć pewność, że będzie on bezpieczny dla naszego zdrowia, a przy tym nie uszczupli nadmiernie naszego portfela. Pamiętajmy, że zdrowy styl życia to także prawidłowo zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.