Wirus Brodawczaka Ludzkiego (HPV): objawy, przyczyny i leczenie

HPV – pełna nazwa Wirus Brodawczaka Ludzkiego (Human Papilloma Virus), to wirus, którego wyróżnia się około 100 odmian. Wszystkie przynależą do rodziny papillomawirusów. Ich oddziaływanie na organizm jest urozmaicone.

W wyniku zakażenia mogą wystąpić niegroźne zmiany takie jak brodawki skórne czy kłykciny kończyste, jednak istnieją również bardziej niebezpieczne odmiany wirusa, które prowadzą do zachorowania na niebezpieczne choroby, jak np. rak szyjki macicy.

Objawy wirusa HPV

Przeważająca większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo. Natomiast do zarażenia może dojść nawet w momencie gdy na skórze nie ma widocznych zmian w postaci brodawek.

Przyczyny

Do zakażenia wirusem HPV może dojść za pośrednictwem naskórka lub w trakcie stosunku seksualnego u osób aktywnych seksualnie. Przyjmuje się, że około 50% ludzkiej populacji w trakcie swojego życia przeszło zakażenie Wirusem Brodawczaka Ludzkiego.

Diagnostyka

Podstawę do rozpoznania wirusa w obrębie szyjki macicy stanowi badanie cytologiczne. Jednak wynik tego badania nie może być jednoznaczny dla stwierdzenia zakażenia HPV gdyż badanie to nie jest specyficzne dla tego wirusa.

Istnieje test molekularny stosowany u kobiet po 30 roku życia, którego wynik w połączeniu z badaniem cytologicznym może dać jednoznaczne potwierdzenie czy obserwowane zmiany są wynikiem zakażenia przez HPV.

Profilaktyka

Zmniejszenie ryzyka zachorowalności zarówno u kobiet jak u mężczyzn jest możliwe za sprawą zmniejszenia ilości partnerów seksualnych.

Jeśli podczas stosunków prezerwatywy używane są w należyty sposób ryzyko zakażenia także spada. Do tej pory jednak nie określono możliwości całkowitego zabezpieczenia przed wirusem za pomocą prezerwatywy.

Leczenie wirusa HPV

Na dzień dzisiejszy na rynku nie istnieją leki anty-wirusowe, które dawałyby możliwość zwalczenia wirusa HPV.

Istnieją natomiast rozmaite sposoby wykorzystywane w leczeniu objawowym zmian pojawiających się za sprawą Wirusa Brodawczaka Ludzkiego – brodawek narządów moczowo- płciowych, pojawiających się przedrakowych zmian, czy raka szyjki macicy.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.