Typy maseczek chirurgicznych – 3 kategorie maseczek medycznych

Maseczki chirurgiczne jednorazowe – nazywane również medycznymi, są wykorzystywane przez służbę zdrowia w celu ochrony przed bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Z takich maseczek może też korzystać każdy z nas, np. podczas epidemii bądź w sezonie infekcyjnym. Przeczytaj, jakie są typy maseczek chirurgicznych i jak z nich korzystać!

Maseczki chirurgiczne, czyli jakie konkretnie?

Maseczki chirurgiczne jednorazowe to najczęściej wykorzystywany rodzaj masek do ochrony przed bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą kropelkową (obecnymi w wydzielinach i płynach ustrojowych). Zadaniem masek medycznych jest stworzenie fizycznej bariery pomiędzy zagrożeniem (aerozolem z drobnoustrojami) a błonami śluzowymi nosa i jamy ustnej. Maseczki chirurgiczne, nazywane też medycznymi, są na co dzień wykorzystywane przez pracowników służby zdrowia.

Tego rodzaju maseczki są także dostępne dla każdego – można je kupić w aptece czy sklepie medycznym, coraz częściej też w drogeriach i innych placówkach handlowych.

Maseczki medyczne muszą być produkowane zgodnie z normą PN-EN 14683. Aby mieć pewność, że kupowane maski są rzeczywiście wyrobami medycznymi oraz zapewniają odpowiedni poziom ochrony, należy sprawdzić, czy mają certyfikat CE i inne wymagane deklaracje zgodności

Jakie są rodzaje maczek chirurgicznych?

Maseczki chirurgiczne jednorazowe są też produkowane w trzech typach, które różnią się skutecznością filtracji bakteryjnej (Bacterial Filtration Efficiency), a które wyróżnia wspomniana już norma PN-EN 14683.

Skuteczność filtracji bakteryjnej (BFE) to wynik pomiaru odporności materiału na przenikanie bakterii. Podaje się go w procentach, a im jest wyższy, tym lepiej maseczka chroni.

  1. Maseczki chirurgiczne typu I – skuteczność filtracji maski jest równa lub wyższa niż 95%. Ten typ maseczki daje podstawową ochronę i jest stosowany w placówkach medycznych rzadziej niż pozostałe dwa rodzaje (II i IIR). Może być natomiast z powodzeniem wykorzystywany do ochrony przed zarażeniem w sezonie grypowym czy podczas epidemii – przez każdego.
  2. Maseczki chirurgiczne typu II – skuteczność tego typu maski wzrasta już do minimum 98%. Jest to rodzaj maseczki powszechnie stosowanej w służbie zdrowia. Skutecznie chroni przed drobnoustrojami, choć musi oczywiście być wykorzystywana właściwie i przez określony czas. Wespół z zasadami higieny i dezynfekcji może uchronić przed chorobą przenoszoną drogą kropelkową.
  3. Maseczki chirurgiczne typu IIR – ich skuteczność filtracji również wynosi 98% lub więcej, lecz są jeszcze dodatkowo odporne na przesiąkanie i znacznie grubsze. Dlatego też są polecane zwłaszcza chirurgom, których zabezpieczają przed różnego rodzaju płynami zakaźnymi. Te maseczki, produkcji polskiej lub europejskiej, są atestowane i dostępne dla wszystkich.

Jak są zbudowane maseczki chirurgiczne?

Maseczki medyczne, chirurgiczne, składają się z minimum trzech warstw, przy czym obecnie często można spotkać w sprzedaży również maseczki czterowarstwowe. Każda z warstw pełni konkretną funkcję!

  • Warstwa zewnętrzna typu spunbond. Jest odporna na rozciąganie oraz rozdarcie, dzięki czemu maseczki chirurgiczne odznaczają się wytrzymałością i trwałością. Dodatkowo jest dostępna w kilku kolorach (np. zielonym, szarym). 
  • Warstwa wewnętrzna typu meltblown. To najważniejsza część maseczki, która musi zapewniać skuteczność filtracji bakteryjnej na poziomie minimum 95% w przypadku maski typu I i minimum 98% w maseczce typu II.
  • Warstwa wewnętrzna typu spunbond. Ta warstwa maseczki odprowadza ciepło z wydychanego powietrza. Jest również miękka, przyjemna w dotyku i delikatna dla skóry, co zwiększa komfort noszenia maseczki medycznej. 

Maseczki chirurgiczne mogą być wiązane na troki bądź wyposażone w gumki. Każdy model jest odpowiednio wyprofilowany, dzięki czemu można dopasować maseczkę do kształtu twarzy. Za pomocą drucika maseczki dopasowuje się także precyzyjnie na wysokości nosa, dzięki czemu ściśle przylegają do skóry.

Pomimo bardzo wysokiej ochrony, jaką zapewniają, maseczki medyczne są wygodne – lekkie i miękkie oraz pozwalają na swobodne oddychanie i mówienie.

Jakie maseczki chirurgiczne kupić?

Kupując maseczki chirurgiczne, warto się upewnić, że są wyrobami medycznymi – a tym samym, że zapewniają oczekiwaną ochronę.   

Należy sprawdzić, czy wybrany model posiada deklarację zgodności z normą EN 14683. Maseczki medyczne muszą obowiązkowo mieć certyfikat CE, czyli europejski znak zgodności świadczący o spełnieniu przez producenta wymagań norm oraz dyrektyw europejskich powiązanych z wyrobem.

Warto także, z szacunku do środowiska, wybierać maseczki biodegradowalne!

Jak prawidłowo wykorzystywać maseczki medyczne?

Maseczki medyczne, chirurgiczne są jednorazowe! Oznacza to, że po pojedynczym wykorzystaniu należy wyrzucić taką maseczkę i założyć nową. Ze względu na specyfikę włókniny – zwłaszcza w tych mniej odpornych na przesiąkanie – maski szybko robią się wilgotne, więc trzeba je wymieniać regularnie. 

Dodatkowo należy pamiętać o zastosowaniu pozostałych środków ochrony – zarówno przed nałożeniem maski, jak i po ściągnięciu ręce trzeba zdezynfekować lub solidnie umyć. Należy również unikać dotykania okolic oczu i nosa.

Partnerem artykułu jest firma Maskimed, oferująca maseczki medyczne oraz ochronne. 

FAQ:

Jakie są rodzaje maseczek chirurgicznych?

Zgodnie z normą PN-EN 14683 wyróżnia się trzy rodzaje maseczek chirurgicznych (nazywanych także medycznymi). Maseczki typu I zapewniają filtrację na poziomie równym 95% lub wyższym. Maseczki typu II i IIR gwarantują skuteczność minimum 98% – typu IIR są dodatkowo odporne na przesiąkanie.

Czy maseczki chirurgiczne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową?

Tak, maseczki chirurgiczne są barierami chroniącymi przed aerozolami, w których obecne są patogeny, oraz zapewniają skuteczność filtracji minimum 95%, lecz muszą być używane jednorazowo i z uwzględnieniem zasad higieny i/lub dezynfekcji rąk. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu maseczek medycznych?

Kupując maseczki medyczne, należy zwrócić uwagę na oznaczenie CE oraz deklarację zgodności z normą PN-EN 14683. 

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.