Trądzik a cynk – działanie, sposoby stosowania

Trądzik to choroba skóry, z którą zmagają się nie tylko osoby młode. Jest niezwykle uporczywa w leczeniu, ponieważ najczęściej wiąże się nie tylko z koniecznością zmiany codziennej pielęgnacji, ale także diety i stylu życia. Ważne również, aby poznać substancje aktywne, które pomagają w redukcji niedoskonałości i poprawie kondycji skóry. Jednym z takich dodatków w kosmetykach jest właśnie cynk. Działanie tego składnika sprawi, że zechcesz wypróbować go już dzisiaj. 

O czym należy pamiętać, gdy walczymy z trądzikiem?

Walka z trądzikiem nie jest łatwa, jeżeli nie podejdziemy do niej kompleksowo. Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia przyczyny powstałych zmian skórnych. Dopiero później przechodzimy do układania rutyny pielęgnacyjnej i wprowadzania do niej takich składników, jak choćby retinol, kwas salicylowy czy cynk. Działanie tych substancji okazuje się zbawienne w momencie, gdy na twarzy rozwijają się stany zapalne. 

Jak pozbyć się trądziku? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zmagają się z powyższym problemem. Co szczególnie ważne, trądzik jest chorobą skóry, która może pojawić się na różnych etapach naszego życia, głównie ze względu na to, że na jego rozwój wpływ mają przeróżne czynniki. Czasami jest to nieodpowiednia pielęgnacja, innym razem źle funkcjonująca gospodarka hormonalna związana z dojrzewaniem, ciążą czy po prostu stresem. Pomocy należy szukać u specjalisty, czyli w tym przypadku dermatologa. To właśnie on będzie w stanie ocenić, jaki sposób walki z trądzikiem będzie najskuteczniejszy. 

Cynk – działanie i zastosowanie w kosmetyce

Cynk od bardzo dawna stosowany jest właśnie w kosmetyce. Jego właściwości są zaskakujące, ponieważ sprawdza się przede wszystkim przy stanach zapalnych. Na początku warto jednak wiedzieć, że w produktach kosmetycznych może występować między innymi jako siarczan cynku, węglan cynku, tlenek cynku, undecylenian cynku albo też pirytionian cynku. To rozróżnienie ma ogromne znaczenie, ponieważ składnik ten może mieć różne właściwości w zależności od konkretnej jego postaci. 

Zazwyczaj mówimy jednak o działaniu przeciwtrądzikowym, ściągającym, ochronnym (wykorzystuje się go także jako filtr zabezpieczający przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV), przeciwgrzybiczym oraz przeciwłupieżowym. Właśnie dlatego mówi się, że jest to niezwykle uniwersalny dodatek do produktów kosmetycznych. W odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się trądziku, wielu specjalistów proponuje zmianę diety, codziennej higieny życia oraz wprowadzenie do pielęgnacji różnego rodzaju produktów zawierających cynk. Jego główne działanie to wpływ na pracę gruczołów łojowych, która zostaje unormowana, przez co na naszej skórze nie zalega nadmiar łoju i nie zatyka on ujść gruczołów oraz mieszków włosowych. 

Kosmetyki z cynkiem – jakie stosować?

Każdy, kto poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się trądziku, na pewno trafi na niejeden polecany produkt, który posiada w swoim składzie cynk. Ten nietypowy dodatek występuje przede wszystkim w takich kosmetykach jak produkty przeznaczone do stosowania punktowo, ale też w kremach, serach czy maskach. W przypadku trądziku bardzo ważne jest, aby sumiennie stosować kosmetyki pielęgnacyjne i wybierać przede wszystkim te preparaty, które pomagają w walce z problemem.

Bardzo często tego typu preparaty zaleca się nakładać na twarz na noc, abyśmy mieli okazję możliwie szybko przekonać się, jak zdumiewające rezultaty gwarantuje nam cynk. Działanie widoczne jest nierzadko już o poranku, kiedy to stany zapalne są ukojone, a cera gotowa jest na dalsze kroki pielęgnacyjne. 

Warto wspomnieć, że tlenek cynku jest podstawowym składnikiem kosmetyków mineralnych. Tego rodzaju produktu są polecane osobom, które zmagają się z trądzikiem, ale niekoniecznie chcą rezygnować z makijażu. Bez problemu znajdziemy nawet kryjące podkłady i korektory występujące w formie sypkiej. Nakłada się je pędzlem typu kabuki. W ten sposób gojenie zmian zapalnych przebiega także w czasie dnia i to w momencie, gdy mamy na twarzy makijaż. 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.