Tłuszczak

Tłuszczak to wolno powiększający się guzek umiejscawiający się pomiędzy skórą a podstawową warstwą mięśniową. Zmiany te charakteryzują się dość prostą wykrywalnością, ponieważ możliwe jest wyczucie ich podczas dotyku.

Tłuszczak może pojawić się w dowolnej lokalizacji na ciele. Zaliczamy je do łagodnych nowotworów. Zazwyczaj nie powodują one żadnych poważnych komplikacji zdrowotnych.

OBJAWY TŁUSZCZAKA:

 • wytworzenie się podskórnej zmiany,
 • najczęstsze lokalizacje to ramiona, szyja, brzuch, uda oraz plecy,
 • wyczuwalne zmiany są miękkie podczas dotyku,
 • wyczuwalne zmiany są wodniste,
 • w trakcie ucisku guzek się odkształca i zmienia się jego kształt,
 • zmiany nie powodują dolegliwości bólowych,
 • guzki pojawiają się pojedynczo bądź w skupiskach,
 • zmiany wolno powiększają się.
Tłuszczak

Przykład tłuszczaka na przedramieniu

PRZYCZYNY:

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie zostały do tej pory poznane. Specjaliści wskazują na czynniki genetyczne bądź pourazowe. Nie zostało to jednak do tej pory udowodnione.

LECZENIE:

Tłuszczaki usuwa się metodą chirurgiczną. Jednak w większości przypadków zmiany te nie wymagają interwencji, gdyż nie powodują żadnych problemów czy dyskomfortu.

Zabieg wykonuje się w przypadku dużych tłuszczaków które poprzez nacisk na okoliczne nerwy powodują ból. Niektórzy pacjenci decydują się na usunięcie tłuszczaka z powodów kosmetycznych.

Ten artykuł znajduje się w kategori Nowotwory.
3 komentarzy do artykułu Tłuszczak
 1. ST napisał/a:

  W mojej rodzinie absolutnie nikt nie miał tłuszczaków. Ale u mnie pojawiły się po czterdziestym roku życia. Początkowo jako niewielkie guzki i nie bolące. Będąc z wizytą u lekarzy, żaden nie wskazał przyczyn narastania tłuszczaków a jedynie – jak napisano – usuwanie metodą chirurgiczną. Obecnie tłuszczaki na brzuchu i na plecach połączyły/zlały się w całość, tworząc wałek powyżej bioder ( szczególnie prawego) i odczuwam bolesny ucisk i ciągły ból. W dalszym ciągu brak rozpoznania przyczyn i leczenia, a minęło tak dużo czasu.
  Znajdują już lekarstwa na leczenie raka a na tłuszczaki nie. Należało by, moim zdaniem, poczynić badania i odnaleźć skutki oraz lekarstwa na leczenie, przy tak zaawansowanym stopniu rozwoju współczesnej medycyny.-

 2. A.L napisał/a:

  Byłam przerażona,mam pojedyńcze tłuszczaki na pośladku ramieniu udzie przedramienia przy kręgosłupie.Już samo to przeraża że to nowotwory,uspokaja jednak myśl,że to rodzaj łagodny.Niektóre bolą ciekawe jak zabieg usuwania ich przebiega.Nie mam odwagi isc do lekarza.

 3. Ewa napisał/a:

  Tłuszczaki sa rakiem.Czy łagodnym czy złosliwym okazuje sie sprawą indywidualną.
  U mojego syna (l.43) po odchudzeniu się metodą naturalna -czyli dietą -mniej jesc,sportem -basen ,rower..po 8 mcach wystapiły tłuszczaki.Zignorowane przez lekarzy ,jedne zanikły inne zaczęły boleć-szczególnie ten na udzie i kregosłupie. yło za pózno na jakąkolwiek reakcję medycyny,syn zmarł po 23 dniach pobytu w szpitalu….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *