Skąd się bierze bezsenność? Jak ją leczyć?

Nawet 30% osób w ogólnej populacji może cierpieć na bezsenność. Przejawia się ona w trudnościach z zasypianiem, przedwczesnym budzeniem się i brakiem uczucia wypoczęcia po przebudzeniu. Problem wymaga odpowiedniego leczenia, ponieważ niesie za sobą poważne konsekwencje. Sprawdź, skąd bierze się bezsenność i jak ją leczyć.

Jak objawia się bezsenność?

Bezsenność może objawiać się na kilka sposobów. Są to:

  • trudności z zasypianiem,
  • przedwczesne budzenie się,
  • wybudzanie w ciągu nocy.

Do bezsenności można zaliczyć również sytuację, w której po przebudzeniu nie pojawia się uczucie wypoczęcia. Niska jakość snu przyczynia się do takich samych zaburzeń, jak trudności z zasypianiem.

Dlaczego pojawia się bezsenność?

Bezsenność może mieć różne przyczyny. Zdarza się, że jest związana z chorobami przewlekłymi. Cierpią na nią osoby z depresją, schizofrenią, przewlekłym bólem, schorzeniami tarczycy lub układu nerwowego. Do zaburzeń przyczynia się również przyjmowanie niektórych leków oraz spożywanie alkoholu (lub innych używek).

Bezsenność może być też związana z nieprawidłowymi nawykami. Mowa o drzemkach w ciągu dnia, pobudzających aktywnościach w godzinach wieczornych lub nadużywaniu kofeiny. Niekiedy nie udaje się ustalić przyczyny bezsenności.

Jak leczyć bezsenność?

Leczenie bezsenności zaczyna się od metod niefarmakologicznych. Pacjentowi polecana jest zmiana nawyków oraz przestrzeganie zasad higieny snu. W terapii pomaga:

  • uregulowanie rytmu dnia (regularne godziny zasypiania i przebudzania się),
  • ograniczenie picia kawy i napojów energetycznych z kofeiną,
  • lekkostrawna dieta,
  • usunięcie dodatkowych bodźców z sypialni (np. niepotrzebnych źródeł światła),
  • zadbanie o odpowiednie warunki do snu (cisza, wygodny materac, przewietrzone pomieszczenie).

Konieczne jest także rozluźnienie się i odstresowanie. Pomagają różne techniki. Każda osoba powinna znaleźć najlepszą dla siebie. Może to być joga, medytacja, aromaterapia. Warto przyjrzeć się też olejkowi CBD, który ma właściwości uspokajające. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://4ease.pl/blog/o-cbd/cbd-na-sen.

Jeżeli powyższe metody nie działają, można zastosować farmakoterapię. Wybór leku zależy od kilku czynników. W terapii wykorzystywane są m.in. leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki, benzodiazepina, melatonina, ale też preparaty ziołowe. Nie należy przyjmować żadnych środków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Do czego prowadzi nieleczona bezsenność?

Nieleczona bezsenność powoduje szereg zaburzeń funkcjonowania organizmu. Już po kilku nocach, podczas których odpoczynek jest niskiej jakości, pojawiają się nieprzyjemne objawy. Są to: zmęczenie, niewyspanie, rozkojarzenie, trudności z koncentracją. Osoba niewyspana jest bardziej narażona na wypadki (np. komunikacyjne).

Warto też zdawać sobie sprawę, że długotrwała bezsenność ma negatywny wpływ na stan zdrowia. Wzrasta ryzyko zachorowania na otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz chorobę niedokrwienną serca. U osób, które regularnie są niewyspani, może pojawić się depresja lub zaburzenia lękowe.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.