Rodzaje badań krwi

Lista dostępnych w laboratoriach badań krwi jest niezwykle długa. Najczęściej większości z nich nawet nie znamy i nie wiemy, jaki mają cel. Podstawowa diagnostyka obejmuje kilka podstawowych testów, a inne wykonuje się przy konkretnych objawach, jakie mogą się u nas pojawić i wówczas odpowiednie zleca nam lekarz. Poza tymi najbardziej podstawowymi badaniami, jak morfologia, badamy również poziom hormonów, czy wykonujemy badania genetyczne.

Co mogą powiedzieć nam wyniki badań krwi?

Ten intensywnie czerwony płyn krążący po całym naszym organizmie odpowiada za wiele funkcji życiowych, przyczynia się do ich prawidłowego wykonywania, a także po prostu pozwala nam żyć i dobrze wyglądać. Dzięki temu badając go możemy uzyskać bardzo wiele informacji o danej osobie i jej stanie zdrowia. W wielu schorzeniach endokrynologicznych, kardiologicznych czy w cukrzycy, regularne badania krwi stanowią podstawę, do codziennego normalnego funkcjonowania pacjentów, dopasowywania dawek leków i dłuższego zachowania zdrowia i spokojnego życia.

Jakie badania wyróżniamy?

Przede wszystkim zwykle wykonuje się morfologię, OB, CRP (te dwa ostatnie mogą wskazać na toczący się stan zapalny w organizmie i skłonić nas do dalszych badań), poziom glukozy, czynniki krzepnięcia, TSH, ft3 i ft4 (te badania wykonują osoby mające problemy z tarczycą). Badań krwi jest o wiele więcej, warto dowiedzieć się, jakie badania przeprowadzić przy konkretnych objawach, kiedy wykonać próby wątrobowe, te i wiele innych informacji znajdziesz na http://badaniakrwi.pl/

Jeśli nie mamy pewności, jakie w naszym przypadku badania będą najodpowiedniejsze, to warto odwiedzić punkty poboru, gdzie z pewnością uzyskamy fachową radę odnośnie tego, co będzie dla nas najkorzystniejsze. Regularnie powinniśmy jednak przeprowadzać szczególnie te podstawowe badania, które w razie jakichkolwiek nieprawidłowości będą punktem wyjścia do kolejnych, bardziej szczegółowych badań diagnostycznych.

Badania krwi są najprostszą forma dbania o własne zdrowie. Wystarczy od czasu do czasu wybrać się do punktu pobrań, gdzie zostanie pobrana nasza krew na konkretne testy. W ten sposób, dzięki odpowiedniej profilaktyce dłużej zachowamy zdrowie, a wszelkie choroby zostaną dostatecznie wcześnie wykryte, aby leczenie nie było nadmiernie odciążające i wyczerpujące, jednak co najważniejsze, w ten sposób zdecydowanie zwiększamy jego szansę na sukces.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.