Rak jajnika: objawy i leczenie

Rak jajnika jest to nowotwór złośliwy występujący u kobiet przede wszystkim w okresie około menopauzalnym oraz po menopauzalnym. Pochodzi od komórek nabłonkowych, które pokrywają jajnik. Początki choroby przebiegają zazwyczaj bezobjawowo, a pierwsze dolegliwości występują dopiero w późnych stadiach choroby.
Jest to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór dotykający narządów rodnych (zaraz po raku szyjki macicy). Wzrost ilości zachorowań notowany jest u kobiet w 5 dekadzie życia i zauważalny jest jego stały wzrost aż do 8 dekady.
Czynniki ryzyka
- Bezpłodność,
- Brak ciąż,
- Stymulacja owulacji,
- Hiperandrogenizm,
- Hiperestrogenizm,
- Endometrioza,
- Nakłucia powierzchni jajnika podczas pobierania oocytów,
- Przebyta choroba nowotworowa,
- Występowanie mutacji w genach BRCA1 oraz BRCA2,
- Stan po przejściu radioterapii w miednicy mniejszej w wyniku innego nowotworu,
- Otyłość,
- Nikotynizm,
- Zespół Lynch II,
- Wiek – schorzenie dotyka zwykle starszych kobiet,
- Działanie talku,
- Przebyta świnka.
Czynniki ochronne
- Liczne ciąże,
- Długotrwałe/ wieloletnie stosowanie hormonalnej antykoncepcji,
- Podwiązanie jajowodów,
- Karmienie piersią.
Objawy raka jajnika
- Wzrost obwodu brzucha,
- Bóle w podbrzuszu,
- Krwawienia pozamiesiączkowe z pochwy,
- Objawy ucisku na sąsiednie narządy (układ pokarmowy, drogi moczowe).
W początkach nowotwór przebiega bezobjawowo więc jego wykrycie następuje najczęściej gdy rozmiary guza sięgają 7 centymetrów (stadium późne).
Diagnostyka
Nie istnieją badania przesiewowe pozwalające na wczesne wykrycie raka jajnika (poza postaciami dziedzicznymi). Przy pomocy badania USG oraz badania ginekologicznego nowotwór ten wykryć można dopiero w późnym stadium. Najlepszym badaniem w celu zdiagnozowania raka jajnika bądź określenia rozległości nowotworowego procesu jest PET – CT.
W badaniach krwi możliwe jest często wykrycie podwyższonego poziomu markerów nowotworowych CA – 125 oraz Ca – 19-9.
Kobietom, w rodzinach których wystąpiły wcześniejsze przypadki zachorowania na raka jajnika zaleca się wykonanie genetycznego badania na mutację genów BRCA1 i BRCA2.
Ostateczne potwierdzenie zachorowania stawiane jest dopiero po przeprowadzeniu badania histopatologicznego materiału, który pobrany zostaje w trakcie operacji.
Leczenie raka jajnika
- Leczenie chirurgiczne – usuwany jest guz, a także częściowo organy zajęte przez przerzuty. W przypadku późnego wykrycia choroby konieczne może być usunięcie jednocześnie jajników jak i całej macicy.
- Chemioterapia – w części przypadków zachodzi konieczność zastosowania chemioterapii po zakończeniu leczenia chirurgicznego w celu wyeliminowania przerzutów, które nie zostały wyeliminowane w trakcie zabiegu. Zazwyczaj leczenie opiera się na 6 cyklach i przyjmowaniu określonej grupy leków. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność powtórzenia operacji. Gdy leczenie zostanie zakończone, tak samo jak w innych nowotworach wymagana jest stała kontrola w celu szybkiej eliminacji pojawiających się ewentualnie przerzutów.
Ciekawostki
- Antykoncepcja hormonalna stosowana jest w charakterze profilaktyki nowotworu raka jajnika u osób, u których występują genetyczne predyspozycje do zachorowania.