Przyczyny, objawy i leczenie wyprysku kontaktowego

Wyprysk kontaktowy – przyczyny Wyprysk kontaktowy to choroba o podłożu alergicznym, powstająca na skutek kontaktu skóry z alergenami. Dowiedz się, jakie są jego główne przyczyny, objawy i w jaki sposób powinno przebiegać leczenie

Do najczęstszych przyczyn występowania wyprysku kontaktowego można zaliczyć bezpośredni kontakt z alergenami. Są to m.in:

• składniki zawarte w niektórych kosmetykach;

• nikiel i kobalt;

• sztuczne tworzywa;

• barwniki;

• wełna;

• składniki środków czystości gospodarstwa domowego.

Ponadto bardzo częstym alergenem, który odpowiada za obecność wyprysku kontaktowego mogą być perfumy, a nawet niektóre leki. Co równie ważne, zmiany wywołane przez wyprysk kontaktowy mogą uwidocznić się u każdego człowieka niezależnie od płci czy wieku. Ich obecność zwykle zależy od predyspozycji danej osoby, stężenia czynnika drażniącego, a także czasu jego działania na skórę.

Wyprysk kontaktowy – objawy

Wyprysk kontaktowy uwidacznia się przede wszystkim silnym i uciążliwym świądem w obrębie skóry tych części ciała, które miały bezpośredni kontakt z alergenem. Bardzo często jest to skóra dłoni oraz palców. Wyprysk kontaktowy może pojawić się również na ramionach, twarzy, szyi czy narządach płciowych. Oprócz tego, na zmienionej chorobowo powierzchni skóry tworzą się pęcherzyki oraz grudki ulegające łuszczeniu.

Widoczne zmiany chorobowe nie zawsze muszą być wyraźnie odgraniczone od otaczającej je zdrowej powierzchni skóry. Przyjmują żywoczerwoną postać, a ponadto mogą zlewać się i zajmować rozległą powierzchnię skóry.

Wyprysk kontaktowy – leczenie

W przypadku leczenia wyprysku kontaktowego, a także zapobiegania jego nawrotom niezwykle ważne jest unikanie alergenów, które są odpowiedzialne za jego wystąpienie na skórze. Leczenie przebiega podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry – podstawę stanowią glikokortykosteroidy. W zależności od nasilenia choroby można włączyć również terapię antybiotykową.

Szczególną rolę w leczeniu wyprysku kontaktowego odgrywa właściwa pielęgnacja. Dobrana w odpowiedni sposób, może znacznie poprawić stan naszej skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić na emolienty, które skutecznie nawilżają i regenerują skórę oraz niwelują świąd.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.