Proteza na implantach czy zwykła – jaką wybrać

Braki uzębienia są przyczyną wielu niedogodności na tle fizycznym oraz psychicznym – wpływają znacząco na nasze zdrowie, komfort i zadowolenie z życia. Wykonywanie codziennych czynności bez zębów jest utrudnione – nie odczuwamy pełnej satysfakcji ze spożywania posiłków, spotkań towarzyskich i naszego wyglądu. Oto co powinieneś wiedzieć na temat różnych rozwiązań rekonstrukcji uzębienia i leczenia protetycznego.

Problemy wynikające z utraty zębów

Utrata jednego zęba, kilku lub wszystkich zębów (tzw. bezzębie) wiąże się także z licznymi problemami zdrowotnymi w obrębie jamy ustnej i nie tylko, m.in.:

  • z problemem zaniku kości,
  • obniżaniem się dziąseł,
  • przemieszczaniem się pozostałych zębów,
  • zmianą pozycji i rotacji zębów,
  • wadami zgryzu,
  • problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym – twarz traci naturalne proporcje, zmianie mogą ulec jej rysy – opadają kąciki ust, wargi wydają się węższe, żuchwa wysuwa się do przodu, skóra twarzy traci właściwe podparcie kostne, a co za tym idzie elastyczność – powstaje tendencja do zmarszczek i bruzd,
  • chorobą okluzyjną zębów – prowadzi ona do bólów głowy, nadmiernego ścierania lub utraty zębów,
  • obniżoną funkcją żucia – ucierpi na tym nasz układ pokarmowy – w efekcie pojawić mogą się bóle żołądkowe, wzdęcia, zgaga, niestrawność czy niedobory składników odżywczych istotne dla dobrego metabolizmu i odporności wynikające z nienależytego przeżucia kawałków pokarmu i odgryzania zbyt dużych kawałków jedzenia.

Czy osoby posiadające braki w uzębieniu są skazane na funkcjonowanie w rzeczywistości pełnej wyrzeczeń, dyskomfortu i kompleksów?

Ależ skąd!

Dzięki nowoczesnym technologiom stosowanych w leczeniu stomatologicznym a w szczególności leczeniu protetycznym jest możliwy całkowity powrót do pełni życia i odzyskania pewności i radości.

Rodzaje protez zębowych

proteza czy implant

Proteza zębowa, czyli mówiąc potocznie sztuczne zęby, to częściowe lub całkowite zastąpienie zębów, wykonanych ze sztucznych materiałów, zastosowanych w miejsce brakujących naturalnych zębów. Możliwości odbudowy protetycznej są różnorodne i pozwalają nie tylko zrekonstruować braki w uzębieniu, czy bezzębia, ale także przywrócić zgryzowi pełną funkcję i komfort żucia.

Odbudowa protetyczna utraconych zębów to nie tylko opcja, ewentualna możliwość, ale nasz obowiązek, jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu jamy ustnej, jak również zdrowiu ogólnym.

Do najbardziej popularnych metod odbudowy zębów należą protezy oraz implanty dentystyczne.

Co decyduje o wyborze protez zębowych, czyli metody uzupełnienia braków uzębienia

Niektórzy sądzą, iż brak jednego czy kilku zębów, szczególnie tych niewidocznych na pierwszy rzut oka nie będzie miał dla nas wielkiego znaczenia -jednakże jest to mylna opinia, gdyż w momencie braku w uzębieniu mogą wystąpić różne zaburzenia:

  • przemieszczanie się w jamie ustnej zębów sąsiadujących z luką,
  • wysuwanie się przeciwstawnych zębów,
  • przeciążenia i rozchwiania poszczególnych zębów,
  • rozwoju chorób przyzębia,
  • pogorszenie ogólnego stanu zdrowia -dolegliwości trawienne, bóle głowy, itp.

Decyzja o wyborze konkretnej protezy jest zawsze podyktowana dwiema przesłankami –ilością własnych, zdrowych zębów oraz budżetem, jakim dysponujemy.

Protezy zębowe- jakie wybrać

proteza zębowa

  • Protezy zębowe ruchome szkieletowe i nakładkowe (częściowa lub całkowita proteza w zależności od ilości braków w uzębieniu). Protezy ruchome (najczęściej są to protezy akrylowe) należy często ściągać i dokładnie czyścić i mimo tego, że to najtańsza opcja protezy zębowej, jest mało komfortowa w użytkowaniu. Proteza ruchoma może się łatwo przesuwać podczas jedzenia, nieodpowiednio dopasowana proteza może uwierać, podrażniać dziąsła i śluzówkę jamy ustnej, prowadzić do otarć czy mikrourazów a uczucie „ciała obcego” w ustach u niektórych pacjentów może przeszkadzać i powodować odruch wymiotny. Tego typu protezy nie zapobiegają zanikowi kości żuchwy lub szczęki u pacjenta, co może powodować problemy zdrowotne. Protezy tego typu mogą się przemieszczać w jamie ustnej, powodując dyskomfort przy mówieniu, uśmiechaniu lub jedzeniu. Protezy ruchome wymagają stosowania specjalnych kremów lub klejów do protez, którymi mocuje się je do podniebienia Protezę ruchomą stosujemy jako szybką opcję rekonstrukcji braków zębowych – gdy stracimy zęby przednie, możliwe jest wykonanie tzw. protezy natychmiastowej.
  • Protezy zębowe stałe, czyli implanty, są nie tylko wygodniejsze i łatwiejsze w adaptacji, ale zapewniają naturalne odczucia i w wielu przypadkach nie różnią się w użytkowaniu od naturalnych zębów. Aktualnie implanty to najbardziej nowoczesne rozwiązanie rekonstrukcji uzębienia. Implanty dentystyczne są rozwiązaniem w przypadku, gdy brakuje nam jednego lub kilku zębów. Implanty to małe, tytanowe śruby wszczepiane w strukturę kości pełniące rolę korzenia zęba – na nich mocuje się korony, czyli widoczną część zęba, która w jamie ustnej będzie wyglądała i zachowywała się zupełnie jak ząb naturalny. Na wszczepienie implantów musimy się zdecydować stosunkowo szybko po wyrwaniu zębów, gdyż z czasem, po wyrwaniu zęba zanika kość, w którą powinna być wwiercona śruba. Wszczepienie implantu w kość zapewnia pełną stabilizację i trwałość, co przynosi komfort i dodaje pewności siebie pacjentowi. Ogromną zaletą implantów jest to, iż przeciwdziałają zanikowi kości szczęki lub żuchwy, co pozwala zachować naturalny i młodszy wygląd twarzy. Przed zabiegiem wszczepienia implantu muszą być spełnione odpowiednie warunki m.in. odpowiednia ilość kości u pacjenta oraz dobry ogólny stan zdrowia -jeśli kości jest za mało, wtedy należy wykonać zabieg odbudowy kości. Dużą wadą takiego sposobu leczenia protetycznego jest dość wysoki koszt oraz czas wykonania – wliczyć należy m in czas gojenia. Dużym plusem jest higiena i czyszczenie, gdyż o implanty dbamy jak o własne zęby, natomiast bardzo komfortowe jest jedzenie, żucie, gryzienie – możemy bezproblemowo jeść praktycznie wszystko.

implant, proteza na implantach

  • Protezy zębowe na implantach – to doskonałe rozwiązanie stosowane w przypadku całkowitego bezzębia pacjenta. Koszt takiego rozwiązania jest też niższy od zastosowania samych implantów, co powoduje, że ta metoda leczenia i rekonstrukcji jest chętnie stosowana i cieszy się rosnącą popularnością. W przypadku posiadania jednak kilku własnych zębów można zastosować zamiast protezy mosty na implantach. Dzięki stabilnemu umocowaniu protezy zębowej na dwóch implantach (dla każdej szczęki) nie trzeba się martwić o to, że proteza w każdej chwili przesunie się lub wypadnie, co znacząco podnosi komfort życia. Dużym plusem jest dbałość o higienę i czystość takiej protezy – dbamy o nią jak o własne zęby zwracając szczególną uwagę na przestrzenie przy dziąsłach (dotyczy mostów na implantach). Nie musimy się też obawiać o rodzaj jedzenia, gdyż jest to trwałe i odporne rozwiązanie. Nie każdy jednak może poddać się zabiegowi wbudowania protezy na implantach i samych implantów… Do osób, które nie mogą mieć implantów zębowych, należą m.in. kobiety w ciąży, pacjenci chorzy na nowotwór, osoby z nieunormowaną cukrzycą, cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi, chorzy na AIDS, Parkinsona, schorzenia psychiczne oraz paradontozę, lub kiedy pacjent jest narkomanem, alkoholikiem lub nałogowym palaczem tytoniu. Często wykluczeniem do zabiegu założenia implantu są wady zgryzu oraz stany zapalne i urazy występujące w jamie ustnej -implantów nie zakłada się także osobom, które nie ukończyły 16 roku życia ze względu na wciąż tworzący się u nich układ i rozwój kostny. U osób zdrowych ryzyko powikłań przy wszczepieniu implantów jest niewielki.

Podsumowanie

leczenie protetyczne

Nawet jeśli starannie dbamy o nasze zęby, regularnie je szczotkujemy, kontrolujemy ich stan u stomatologa, to niestety przychodzi taki moment, gdy musimy je zastąpić protezą – i wiek wcale w obecnych czasach nie jest tu żadnym wykładnikiem.

Leczenie protetyczne wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, którym zależy na zachowaniu obecnego standardu i jakości życia, a współczesne protezy są niezwykle wygodne, dobrze i naturalnie się prezentują i spełniają podstawowe zadania, które przy braku zębów są trudne do zrealizowania.

Piękny uśmiech wcale nie musi być zasługą naturalnego uzębienia, gdyż rozwój technologii stomatologicznej sprawił, iż uzupełnienia protetyczne lub protezy zębowe wyglądają niemal identycznie jak zęby stałe.

Wybór właściwego rozwiązania nie jest jednak prosty, warto więc zasięgnąć opinii doświadczonych specjalistów, którzy dobiorą odpowiednią metodę do naszego wieku, stanu zdrowia i portfela, gdyż w kwestii protetyki mamy sporo doskonałych rozwiązań.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.