Pozostałe rodzaje łuszczycy – podstawowe informacje

Poszczególne rodzaje łuszczycy różnią się pomiędzy sobą kilkoma podstawowymi czynnikami. Są to przede wszystkim: miejsce występowania zmian na skórze, wyglądem, intensywnością oraz charakterem łuski. Niektóre odmiany tego schorzenia dermatolodzy diagnozują dość często, inne spotyka się zdecydowanie rzadziej. To jego rozwoju może dojść niezależnie od wieku.

Odpowiednie postępowanie i trafna diagnoza, pozwolą na skuteczne zniwelowanie zmian i poprawę komfortu życia osoby chorej.

Łuszczyca plackowata inaczej pospolita

Jest najpowszechniejszą odmianą schorzenia. Specjaliści często używają w jej przypadku określenia łuszczyca zwyczajna. Zmiany na skórze mają charakter wypukłych grudek, znajdujących się na zaczerwienionym obszarze ciała. Cała skóra w kolorze czerwonym jest najczęściej pokryta charakterystycznymi łuskami w srebro- szarym odcieniu, które obficie się łuszczą. Po zdrapaniu grudki widoczne są drobne kropelki krwi.

Najczęstszą lokalizacją łuszczycy plackowatej są kolana, łokcie, skóra głowy oraz plecy. Może ona jednak pojawić się w każdej innej lokalizacji na ciele. Dane wskazują, że około 60-70% pacjentów chorujących na łuszczycę plackowatą uskarża się na nawracający, dotkliwy świąd skóry.

Łuszczyca kropelkowata

Występuje najczęściej u młodych osób, głównie u dzieci i młodzieży. Na ciele chorego pojawiają się delikatne zaczerwienione kropeczki, które pokrywa łuska. Ich wygląd można porównać do kropli wody na powierzchni skóry.

Jest to rodzaj łuszczycy, który najczęściej pojawia się nagle. Najczęściej bezpośrednio po infekcji, która dotknęła górnych dróg oddechowych – angina.

Łuszczyca kropelkowata najczęściej ulega reemisji po upływie kilku tygodni, którą można przyspieszyć poprzez zastosowanie odpowiednich antybiotyków. Możliwy jest nawrót choroby zarówno w tej samej formie jak i pod postacią łuszczycy zwyczajnej.

Łuszczyca odwrócona

Bezpośrednią przyczyną jej pojawienia się może być grzybica skóry. Schorzenie występuje najczęściej w obrębie fałdów skórnych – pośladki, okolice genitaliów, pachwiny, pachy. Zmiany na skórze są gładkie, mają kolor jasnoczerwony, nie występują na nich łuski, a skóra nie ulega złuszczaniu. W niektórych przypadkach pojawiają się pęknięcia w obrębie fałdów skórnych. Zmiany są wyraźnie odgraniczone od skóry zdrowej.

Erytrodermia łuszczycowa

Uznaje się ją za jedną z najostrzejszych odmian łuszczycy. Zajmuje zwykle rozległe obszary skóry. Zmiany na skórze są zaczerwienione oraz pokryte łuskami. W czasie jej trwania pojawiają się często wykwity na skórze pokryte krostkami. Pacjenci u których stwierdza się łuszczycę krostkową powinni być dokładnie zdiagnozowani przez specjalistę dermatologa, pod kątem możliwości występowania erytrodemii łuszczycowej.

Łuszczyca brodawkująca

W odmianie tej występuje silne rogowacenie naskórka. Charakterystyczny jest nierównomierny i brodawkujący wzrost ilości naskórka, który wyróżnia się szybkim rozwojem.

Łuszczyca brudźcowa

Jest to odmiana łuszczycy wysiękowej. Zmiany znajdują się w takiej samej lokalizacji. Pojawiające się strupy nawarstwiają się, są wilgotne oraz przerosłe.

Acrodermatitis continua hallopeau

Postać łuszczycy występująca na dystalnych częściach palców dłoni. Pojawiające się zmiany zlewają się ze sobą. Występuje silny rumień, krostki oraz silne złuszczanie się skóry.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.