Owsiki. Co o nich wiemy?

Owsiki to pasożyty, które rozwijają się wyłącznie u ludzi. Są niewielkie i atakują nasze jelita. Nicienie wykluwają się w okolicy dwunastnicy, po czym przemieszczają się do jelita, tam też żerują. Dojrzałe samice migrują w okolice odbytu, gdzie składają nowe jajeczka.

Objawy owsicy

W początkowej fazie możemy ich nawet nie zauważyć. Dopiero gdy pasożyty zaczną się rozmnażać i jest ich już bardzo dużo, zaczynają nam dokuczać. Najbardziej charakterystycznym objawem jest uciążliwy świąd okolic odbytu, nasilający się w nocy. Pojawiają się problemy ze snem, występują bóle brzucha, nudności, brak apetytu. Jeżeli zauważymy podobne objawy, a w trakcie wypróżniania zaobserwujemy białe niteczki w kale, możemy być niemal pewni, że zostaliśmy zarażeni owsikami. Nie należy popadać w panikę, leczenie nie jest skomplikowane. Wystarczy zażyć tabletki na owsiki i pozbyć się intruzów.

Leczenie

Leczenie owsicy nie jest zbyt wymagające, ale wymaga czasu. Należy pamiętać, że owsica jest bardzo zaraźliwa i łatwo przenosi się na innych. Kuracji poddają się więc wszyscy domownicy. W aptece dostępne są różne preparaty lecznicze m.in. tabletki na owsiki czy syropy zwalczające nicienie. Leczenie podzielone jest na dwa etapy, kurację powtarzamy po około 2 tygodniach.

Przyjęcie preparatu leczniczego nie kończy leczenia. Bardzo ważne jest wysprzątanie wszystkich pomieszczeń w domu, ponieważ jaja pasożytów poza organizmem żywiciela potrafią przeżyć jeszcze kilka tygodni. A to najprostszy sposób do ponownego zakażenia. Dlatego należy bezwzględnie wyprać w gorących temperaturach wszystkie tekstylia m.in. bieliznę, pościele, koce, firany itp. Dokładnie musimy też odkazić wszystkie miejsca w domu.

Zapobieganie

Zapobiec zarażeniu w 100% się nie da, ale warto wprowadzić do codziennego życia podstawowe zasady higieniczne, czyli: ręce myjemy po każdym powrocie do domu czy wizycie w toalecie. Myjemy przed jedzeniem warzywa i owoce. Szczególną uwagę musimy skupić na naszych pociechach i uczulić je na mycie rąk i niewkładanie brudnych rzeczy do buzi.

Im szybciej zaczniemy uczyć malca podstawowych zasad higieny i dbania o zdrowie, tym szybciej przyzwyczai się on do nowych reguł. A to najlepszy sposób na to, by zachował zdrowie i dobre samopoczucie! Taka wiedza na pewno zaowocuje w przyszłości, a małe człowiek wyrośnie na świadomego, zdrowego, odpowiedzialnego człowieka.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.