Okulary korekcyjne czy soczewki – co wybrać?

Dzięki postępom zarówno nauki jak i nowych technologii stale zgłębiana jest wiedza dotycząca wad wzroku oraz możliwości ich leczenia. Jeszcze nie tak dawno osoby posiadające wadę wzroku były skazane wyłącznie na noszenie okularów korekcyjnych. Obecnie osoby te mają możliwość wyboru pomiędzy nimi a soczewkami. Czym kierować się dokonując odpowiedniego dla nas wyboru? W poniższym artykule prezentujemy wady i zalety obu rozwiązań.

1. Dla kogo wskazane jest noszenie okularów korekcyjnych?

2. Dla kogo wskazane jest noszenie soczewek?

4. Czy można naprzemiennie stosować soczewki i okulary korekcyjne?

Dla kogo wskazane jest noszenie okularów korekcyjnych?

Dla niektórych osób noszenie okularów korekcyjnych bywa bardzo niekomfortowe zarówno pod względem wyglądu jak i komfortu, dla innych zaś bywa doskonałym uzupełnieniem ich wizerunku. Szeroka gama wyboru dostępnych na rynku oprawek sprawia, że w prosty i nowoczesny sposób mamy możliwość podkreślenia swoich atutów wizerunkowych. Okulary korekcyjne są polecane osobom, które chcą dodać sobie profesjonalizmu, np. podczas spotkań służbowych oraz tym, których tryb życia nie wymaga wykonywania dynamicznych ruchów. Okulary można w każdej chwili łatwo założyć i zdjąć, dzięki czemu zapewnimy swoim oczom dodatkowy komfort.

Do największych zalet noszenia okularów korekcyjnych zalicza się przede wszystkim korekcję wady wzroku, a także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dobrze dobrane oprawki mogą odpowiednio skorygować również owal twarzy przez co poprawiają nasz wizerunek. Pełnią również formę bariery chroniącej oko przed wpadnięciem do niego niepożądanego ciała obcego. Ważną zaletą jest również to, że nie zniekształcają widzianego obrazu.

Do noszenia okularów korekcyjnych może zniechęcić nas problem z często zaparowanymi szkłami, ograniczenie pola widzenia czy choćby związany z ich zakupem spory wydatek.

Dla kogo wskazane jest noszenie soczewek?

Brak odciśniętych okularów na naszym nosie i uszach, możliwość równomiernego opalenia twarzy latem czy choćby szeroki zakres widzenia sprawiają, że osoby będące mocno aktywne na co dzień zdecydowanie częściej decydują się na zakup szkieł kontaktowych. Soczewki nie wypadną nam podczas wykonywania gwałtownych ruchów, nie ograniczają pola widzenia i nie zaparowują się podczas zmian temperatury otoczenia. Wybór soczewek to również dobre rozwiązanie dla tych, których krępuje noszenie okularów korekcyjnych.

Soczewki kontaktowe pomimo szeregu zalet posiadają również kilka znaczących wad. Zalicza się do nich między innymi dość niewygodny proces ich wkładania do oka, większe ryzyko infekcji czy uszkodzenia rogówki oka. Jeśli zdecydujemy się na noszenie soczewek pod uwagę powinniśmy wziąć również częstotliwość ich wymiany, a także koszt związany z zakupem płynów do ich pielęgnacji, pojemników do przechowywania oraz kropli nawilżających do oczu.

Czy można naprzemiennie stosować soczewki i okulary korekcyjne?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję pomiędzy soczewkami a okularami korekcyjnymi warto zapoznać się z opinią okulisty. Jeżeli nie widzi on żadnych przeciwwskazań do żadnego z tych rozwiązań to wszystko zależeć będzie od naszych osobistych preferencji. Jednakże do najbardziej rekomendowanych rozwiązań lekarze zalecają stosowanie naprzemienne okularów korekcyjnych jak i soczewek. Okulary idealnie sprawdzą się podczas zmęczenia oczu czy występujących podrażnień. Soczewki zaś zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportu oraz wykonywania innych aktywności ruchowych.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.