Niedobór witaminy D u dorosłych – objawy i skutki

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na niedobór witaminy D. Jest to związane z brakiem odpowiedniego nasłonecznienia. Sprawdź, po czym rozpoznać niedobór witaminy D u dorosłych, objawy, jego skutki i sposoby na uzupełnienie.

Witamina D pełni ważną funkcję w organizmie. Bierze między innymi udział w budowie kości oraz chroni przed osteoporozą. Dodatkowo witamina D wpływa na nasze samopoczucie oraz podwyższenie odporności, co jest szczególnie ważne w nadchodzącym sezonie przeziębieniowo-grypowym. Tworzona jest ona z prowitaminy pod wpływem słońca. Dlatego potocznie bywa nazywana „witaminą słońca”. Zobacz, po czym rozpoznać niedobór witaminy D i jakie są tego skutki?

Niedobór witaminy D u dorosłych – objawy

Do objawów niedoboru witaminy D należą:

  • bóle kostne i uszkodzenia szkieletu kostnego – osteoporoza, deformacja kości,
  • zaburzenia mięśniowe spowodowane zaburzonym wchłanianiem wapnia w organizmie na przykład: drgania powiek, bóle mięśniowe, skurcze stóp i łydek czy arytmia,
  • choroby przyzębia,
  • brak witalności – osłabienie, brak energii, ciągłe zmęczenie, apatia,
  • zaburzenia funkcji nerwowej – bezsenność, znużenie, melancholia, zwiększone zapotrzebowanie na sen, zaburzenia koncentracji, koordynacji i widzenia, uczucie bezradności czy depresja,
  • zaburzenia układu krążenia – zaburzenia ciśnienia krwi, zimne i blade dłonie oraz stopy.

Niedobór witaminy D – skutki

Niedostateczna ilość witaminy D u dorosłych prowadzi do osteoporozy i osteomalacji, czyli rozmiękczania i zwiększenia łamliwości kości.

Niedobór witaminy D skutki to także: zwiększone ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów oraz toczeń i stwardnienie rozsiane). Ponadto sprzyja on rozwojowi nowotworów – piersi, prostaty czy jelita grubego. Dodatkowo niedobór witaminy D przyspiesza proces starzenia oraz wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.

Niedobór witaminy D – diagnostyka i suplementacja

Niedobór witaminy D skutki można uzupełnić odpowiednio dobraną dietą oraz kąpielami słonecznymi w okresie wiosenno-letnim. Ponadto dodatkowym źródłem tej witaminy są dostępne na rynku suplementy. Pamiętaj jednak, aby przed ich zastosowaniem zbadać poziom witaminy D w swoim organizmie. Wystarczy, że zrobisz w tym celu jedynie proste badanie z krwi w najbliższym laboratorium.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.