Niedobór potasu – dlaczego powinniśmy się go wystrzegać?

Brak potasu może objawiać się szeregiem negatywnych skutków. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ skrajny niedobór tego pierwiastka może być niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Oto główne objawy oraz przyczyny braku potasu w organizmie człowieka.

Objawy niedoboru potasu

Wśród podstawowych objawów niedoboru potasu wyróżnia się upośledzenie funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Brak tego pierwiastka w organizmie może również objawić się zwiotczeniem mięśni szkieletowych, co w konsekwencji może nawet doprowadzić do paraliżu mięśni gładkich oraz zaparć. Niedobór wpływa także niekorzystnie na prawidłową pracę serca. Osoba o niskim stężeniu pierwiastka we krwi szybciej się męczy, jest nerwowa i odczuwa niepokój.

Przyczyny niedoboru potasu

Jako jedną z głównych przyczyn niedoboru potasu lekarze określają nadmierne stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych, a także występowanie biegunek i wymiotów. Potas wydalany jest wraz z potem, dlatego też do jego braku w organizmie może przyczynić się nadmierna potliwość. Restrykcyjna dieta, głodówki, anoreksja – to tylko kilka z pozostałych przyczyn niedoboru tego pierwiastka. Zwiększone wydalanie potasu z organizmu może wystąpić, gdy nadmiernie spożywamy kawę, alkohol oraz niektóre leki. Niedobór potasu związany jest również z zakwaszeniem organizmu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://cheers.com.pl/wiedza/niedobor-potasu-objawy-i-przyczyny/ – dowiedz się więcej.

Skutki niedoboru potasu

Skutki niedoboru potasu, jeżeli są bagatelizowane, mogą być niebezpieczna dla zdrowia i życia. Jest to pierwiastek, który odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi w komórkach organizmu. Jego obecność odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układów ciała, w tym układu nerwowego i mięśniowego. Na skutek niedoboru może zostać uszkodzony oraz osłabiony mięsień sercowy, co często prowadzi do arytmii, a nawet zatrzymania akcji serca.

Potas a suplementacja

Około 90% potasu znajduje się w komórkach organizmu, a około 8% w kościach. Związek ten wchodzi również w skład soku trawiennego. Odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Według Instytutu Żywności i Żywienia dzienna norma potasu wynosi 4700 mg dla dorosłej osoby. Jego stężenie w surowicy krwi powinno zaś wynosić od 3,5 do 5,0 mmol/l.

Suplementacja potasu w przypadku występowania jego niedoborów jest konieczna. Zbagatelizowanie oznak świadczących o braku tego cennego składnika w organizmie może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Niemniej jednak przyjmowanie potasu wymaga znalezienia odpowiedniej jakości suplementu diety. Wśród polecanych preparatów są te zawierające cytrynian potasu. Jest to wysoko bioaktywna forma pierwiastka. Potas w kapsułkach, który zawiera cytrynian potasu, dostępny jest w ofercie marki Cheers. Ten polski producent oferuje wysokiej jakości preparaty o odpowiednim stopniu przyswajalności. Zaletą Potassium jest to, że suplement diety może być bezpiecznie przyjmowany przez wegan i wegetarian, alergików oraz osoby z nietolerancją glutenu. W jednej kapsułce zawarte jest aż 260 mg składnika o nazwie cytrynian potasu.

Dlaczego warto suplementować Potassium Cheers? Ponieważ pozytywnie wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi, pracę układu mięśniowego i systemu nerwowego oraz pomaga regulować gospodarkę wodną organizmu.

Potas jest jednym ze składników, który jest niezbędny do życia. Wbrew pozorom łatwo jest doprowadzić do jego skrajnego niedoboru, w czym pomóc mogą biegunki, wymioty czy nadmierna potliwość. Z czasem pojawiają się zaburzenia w systemie sercowo-naczyniowym, a także rozwijają się choroby serca. Aby sprawdzić stężenie potasu we krwi, wystarczy wykonać odpowiednie badanie krwi w laboratorium.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.