Na ból stawów narzekają nie tylko starsze osoby. Jak sobie pomóc?

Bóle stawów można porównać do tych, z którymi borykamy się podczas grypy, niestety często nie mijają tak szybko, jak podczainfekcji wirusowejDolegliwości ze strony stawów są niestety coraz bardziej powszechne. Zapada na nie coraz więcej, coraz młodszych osób. Dostanie się do lekarza pierwszego kontaktu czy specjalisty bywa czasochłonne, a nie zawsze możemy pozwolić sobie na czekanie. Często domowymi sposobami i lekami bez recepty jesteśmy sobie w stanie pomóc sobie sami. 

Nie zawsze można rozgrzewać 

Ból stawów potrafi dokuczyć. Najczęściej pojawia się znienacka i nie daje o sobie zapomnieć przez wiele dni. Kilkanaście lat temu uważano, że rozgrzewanie stawów jest korzystne w każdej sytuacji. Jednak nie zawsze taki zabieg nam sprzyja. Kiedy dopadnie nas ostre zapalenie stawów, rozgrzewanie może tylko zaostrzyć ten stan. Gdy jednak nasze dolegliwości nie wskazują na ostry stan, możemy sobie pomóc ciepłem. Najlepiej sprawdzają się: 

  • Kąpiele, 
  • okłady wilgotne, 
  • okłady suche, 
  • kompresy. 

Ciepłe kąpiele pomogą nam rozluźnić obolałe stawy, co przynosi natychmiastową ulgę. Temperatura wody powinna wynosić około 38 st. C, a kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Zacznijmy od 5 minut i sukcesywnie ją wydłużajmy. Wilgotne okłady sprawdzają się bardzo dobrze, kiedy ból obejmuje tylko pojedyncze obszary. Na pewno pomoże przyłożenie do bolącego miejsca ręcznika zmoczonego w ciepłej wodzie. Podobny efekt, tylko „na sucho”, uzyskamy, kiedy zastosujemy do rozgrzania koc elektryczny, czy specjalny żelowy okład. Do wykonania ciepłego kompresu możemy także użyć naparu z ziół – bardzo dobrze sprawdza się między innymi podbiał. 

Farmakologia naszym sprzymierzeńcem 

Na nasze szczęście wiele preparatów przeciwbólowych dostępnych jest bez recepty. W ten prosty sposób możemy sobie bardzo łatwo poradzić z dolegliwościami bólowymi, jakie odczuwamy podczas ataku stawów. Połknięcie tabletki przeciwbólowej przyniesie nam niemal natychmiastową ulgę. Bardzo dobrze w tym przypadku sprawdzi się zażycie leku Ketonal, który dostępny jest bez recepty. Bardzo szybko porównasz dostępność Ketonalu w aptekach internetowych, nie ruszając się ze swojego domu za pomocą przeglądarki i dedykowanej witryny. 

Zimno mile widziane 

Kiedy wiemy, że dopadło nas ostre zapalenie stawów – osoby borykające się z przypadłością związaną ze stawami najczęściej są w stanie sami to ocenić – konieczne może okazać się ochładzanie stawów. W trakcie ostrego ataku, stan zapalny powoduje obrzmienie stawów. W takiej sytuacji ciepło może wzmocnić dolegliwości, zimno natomiast na pewno je wyciszy. Jako zimny kompres możemy zastosować właściwie wszystko: od kostek lodu począwszy, przez inne mrożonki, skończywszy na specjalnym, przeznaczonym do chłodzenia okładzie żelowym, który kupimy w aptece do kupienia w aptece. 

Maść, żel, roztwór 

Na dolegliwości stawów warto stosować różnego rodzaju preparaty miejscowe. Maści czy żele bardzo dobrze sprawdzają się, kiedy nasze dolegliwości dokuczają nam przez długi czas. Preparaty do stosowania na skórę dostępne są w różnych wariantach – rozgrzewające, chłodzące i po prostu przeciwbólowe. 

Warto znaleźć swoje własne, domowe sposoby, które pomogą nam w nierównej walce z bólem. Nie za każdym razem konieczne jest spędzenie długich godzin w poczekalni u lekarza, sami możemy znaleźć sposób, by poczuć ulgę. 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.