Mąka a odchudzanie. Zamiast rezygnować z pieczywa, zmień mąkę

Boisz się, że będąc na diecie podczas świąt będziesz musiała całkowicie zrezygnować z ukochanych uszek, pierogów czy pasztecików? Twoim największym problemem przy diecie jest konieczność odstawienia pieczywa, bez którego nie wyobrażasz sobie śniadania? Zmień myślenie i zamiast eliminować poszczególne produkty, poszukaj ich lepszych zamienników. Skoro olej słonecznikowy możesz zamienić na kokosowy, to i dla białej mąki możesz znaleźć zamiennik. 

Zamiast eliminacji spróbuj zmiany przyzwyczajeń

Zdrowe mąki – jakie rodzaje najlepiej sprawdzają się przy odchudzaniu?

Zamiast eliminacji spróbuj zmiany przyzwyczajeń

Tradycyjna biała mąka pszenna nie sprzyja odchudzaniu. Problemem jest nie tylko wysoki poziom źle przyswajalnego przez organizm glutenu, lecz także wysoki poziom przetworzenia, obecność chemicznych dodatków, które sprawiają, że dania przygotowane z takiej mąki utrudniają odchudzanie. Wiele osób jest w związku z tym przekonanych, że aby skutecznie schudnąć, trzeba wyeliminować ze swojej diety jeśli nie wszystkie, to co najmniej większość produktów mącznych. To jednak błędne myślenie. Dla wielu osób wyłączenie z codziennego menu chleba, bułek, makaronu, różnego rodzaju klusek sprawia, że dieta kojarzy się wyłącznie z eliminacją tego, co najsmaczniejsze. Dieta rozumiana jako wprowadzanie dobrych, ale i trwałych nawyków rzadko kiedy powinna polegać na eliminacji całych grup produktów (chyba że są to fast foody, napoje gazowane, żywność wysoko przetworzona). W przypadku wielu dań można poszukać ich zdrowszych odpowiedników. W przypadku wielu produktów mącznych wystarczy na przykład zamienić białą mąkę pszenną na przykład na mąkę orkiszową: https://naturalniezdrowe.pl/maka-orkiszowa/188-maka-orkiszowa-jasna-typ-700-1kg.html. W ten sposób dalej można cieszyć się smakiem pierogów, naleśników, domowych bułeczek. Te wszystkie dania zyskują jednak w ten sposób znacznie zdrowszą i lepiej przyswajalną przez organizm formę. Zalecane ograniczenie spożycia mąki pszennej nie dotyczy wyłącznie osób, które chcą się pozbyć kilku lub kilkunastu kilogramów. Rezygnacja z tego typu produktu i zastąpienie go zdrowszymi odpowiednikami sprzyja wszystkim, natomiast szczególnie pomaga osobom, które borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Zdrowe mąki – jakie rodzaje najlepiej sprawdzają się przy odchudzaniu?

Jeśli jesteś gotowa zmienić swoje podejście do diety i zamiast eliminować poszczególne produkty, poszukać dla nich lepszych zamienników, przyjrzyj się dostępnym na rynku typom mąki. Dietetycy podkreślają, że wybór zdrowych mąk jest naprawdę duży: https://naturalniezdrowe.pl/blog/11_najlepsza-maka-na-odchudzanie. Warto na początek zastanowić się, do czego głównie wykorzystujesz mąkę. Nieco inne jej rodzaje będą rekomendowane do produkcji domowego pieczywa, makaronów, produktów cukierniczych, inne jako podstawa naleśników, racuchów czy pierogów.

Do domowych wypieków, samodzielnego wypieku chleba czy bułek rekomenduje się przede wszystkim mąki pszenne i żytnie. Oczywiście w przypadku mąki pszennej szukać trzeba przede wszystkim tej niestabilizowanej chemicznie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest natomiast mąka żytnia. Najczęściej jednak mąki chlebowe występują pod postacią mieszanek kilku typów (np. z dodatkiem mąki orkiszowej). Ważne natomiast jest sprawdzenie, z jakich rodzajów mąk ta mieszanka powstała i czy jest to mieszanka wysokiej jakości, bez niesprzyjających diecie wypełniaczy.

Do pozostałych przepisów wykorzystać można mąki niechlebowe. Do najpopularniejszy rodzajów zalecanych osobom na diecie należą:

  • mąka razowa i wersje mąki pszennej niestabilizowane chemicznie,
  • mąki roślinne (z kaszy, ryżu, ciecierzycy), które świetnie regulują pracę jelit, z powodzeniem można z nich zrobić np. domowy makaron w znacznie zdrowszej wersji,
  • karob, inaczej mączka chleba świętojańskiego, która w smaku przypomina kakao (idealna do wypieku zdrowych słodyczy),
  • mąka kokosowa – bardzo delikatna, a przy tym bogata w błonnik i białko, idealna do naleśników, racuchów, placuszków,
  • mąka orkiszowa – zastępujące pszenicę, o niskiej kaloryczności, nadaje się i do wypieku pieczywa, produkcji makaronu, jak i zdrowych ciast i ciasteczek.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.