Leczenie, objawy i przyczyny anginy

Angina to choroba o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, objawiająca się stanem zapalnym śluzowej jamy gardła oraz migdałków podniebiennych. Za jej rozwój odpowiadają m.in. adenowirusy, rinowirusy i paciorkowce. Angina najczęściej występuje u dzieci w wieku 5-15 lat, a najwyższe ryzyko zachorowania ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. Choroba ta może jednak rozwinąć się nawet w lecie. Wirusy i bakterie zwykle zasiedlają błonę śluzową gardła oraz skórę, ale nosicielstwo nie musi jednoznacznie wiązać się z zachorowaniem.

Jakie są przyczyny anginy?

Do zachorowania na anginę może dojść poprzez kontakt z osobą chorą, lub na skutek samoistnego rozwoju choroby w wyniku osłabienia układu odpornościowego. W tym drugim przypadku, bezpośrednim powodem jest nadmierne namnażanie się patogenów. Ten rodzaj anginy często rozwija się latem, ze względu na wysoką temperaturę otoczenia i rozszerzenie pod jej wpływem naczyń krwionośnych. Śluzówka staje się miejscowo niedotleniona, przez co jest bardziej narażona na atak patogenów. Większość przypadków anginy wywoływana jest przez wirusy, takie jak adenowirusy, rinowirusy czy enterowirusy. Za zakażenie bakteryjne najczęściej odpowiada paciorkowiec z grupy Streptococcus pyogenes. Nosicielami tej bakterii są głównie dzieci oraz młodzież. Angina bakteryjna rzadziej powodowana jest gronkowcami, dwoinkami, pałeczkami grypy czy bakteriami Escherichia coli.

Jakie są objawy anginy?

Początkowo angina o podłożu wirusowym przypomina przeziębienie, ponieważ towarzyszą jej bóle głowy, uczucie rozbicia oraz gorączka. Występuje również ból gardła, który utrudnia przełykanie śliny i spożywanie posiłków. U wielu pacjentów pojawia się kaszel, katar oraz chrypka. Objawem świadczącym o anginie jest również biały nalot na migdałkach, jednak symptom ten występuje także w przebiegu wielu innych schorzeń. W rozwianiu wątpliwości pomóc może konsultacja lekarska online, która nie wymaga od pacjenta opuszczania domu. Angina bakteryjna daje objawy o nieco innym nasileniu, które pojawiają się szybciej i są bardziej intensywne. Do typowych symptomów należy wysoka gorączka, uczucie duszenia, silne przekrwienie migdałków i tylnej ściany gardła, powiększenie węzłów chłonnych, nudności i wymioty czy ropna wydzielina na powierzchni migdałków.

Jak zdiagnozować anginę?

Diagnostyka anginy odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego. Typowe objawy nie muszą świadczyć o rozwoju choroby, ponieważ towarzyszą także szkarlatynie, błonicy, mononukleozie, gruźliczy, kile czy różnym nowotworom. W przypadku bardzo niepokojących symptomów, należy koniecznie udać się do lekarza. Odpowiednio szybkie działanie ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Porad i zaleceń udzielić może w takiej sytuacji pediatra online, który przeprowadza zdalne konsultacje. Specjalista powinien przede wszystkim ustalić przyczynę infekcji, dlatego często niezbędne jest przeprowadzenie testów wykrywających bakterie. Za większość zakażeń odpowiadają paciorkowce, których rozpoznanie pozwala na wdrożenie leczenia. Lekarz może zalecić wykonanie wymazu z gardła, celem laboratoryjnego zbadania próbki. W ten sposób można sprawdzić rodzaj bakterii wywołującej anginę, a tym samym dobrać najbardziej odpowiedni lek. Na tego rodzaju środki wystawiona może być recepta przez internet, którą da się zrealizować w każdej aptece. Negatywny wynik testu na paciorkowce świadczy o wirusowym przebiegu choroby. Konsultacja internistyczna online zazwyczaj wystarcza, aby uzyskać skierowanie na badania.

Jak wygląda leczenie anginy?

Anginę leczy się antybiotykiem, najczęściej penicyliną. Środek ten należy przyjmować przez 10 dni, kontynuując zalecone dawkowanie nawet po ustąpieniu objawów. Pacjentom uczulonym na penicylinę zapisuje się zwykle inny antybiotyk, np. azytromycynę lub klarytromycynę. Na każdy z tych środków może zostać wystawiona recepta online. W przypadku anginy nawracającej u dzieci, nierzadko konieczne okazuje się usunięcie migdałków. W zwłóknieniach tkanki łącznej mogą bowiem bytować drobnoustroje odporne na antybiotyki, będące zagrożeniem dla całego organizmu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.