Łagodny rozrost prostaty i jego skutki

Łagodny rozrost prostaty dotyczy niemal każdego mężczyzny w dojrzałym wieku. Cechy mikroskopowe rozrostu stwierdza się u ok. 90% 85-latków. Skutki rozrostu są jednak różne w zależności od wieku, zmiennych osobniczych oraz genetycznych. Przez miąższ prostaty przebiega moczowód. Rozrost gruczołu skutkuje mechanicznym uciskiem na moczowód, co jest przyczyną utrudnienia przepływu moczu. Rozrośnięty gruczoł krokowy wpływa na niemal wszystkie struktury układu moczowego.

BPH, czyli łagodny przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty to łagodna zmiana nowotworowa, niedająca przerzutów, niebezpieczna jedynie ze względu na możliwe powikłania utrudnienia oddawania moczu. Nieprawidłowy rozrost komórek gruczołowych prostaty jest spowodowany najprawdopodobniej poprzez wieloczynnikowe oddziaływania zestawu czynników stymulujących rozrost. Jednym z nich jest testosteron. Fakt ten wykorzystywany jest w leczeniu – hamowanie enzymatycznych przemian testosteronu skutkuje zazwyczaj zmniejszeniem organu.

Prostata jest zbudowana z dwóch płatów i węziny. Histologicznie obecne są w niej komórki gruczołowe, łącznotkankowe, nabłonkowe oraz wykształcona jest mięśniówka prostaty. Moczowód oraz pęcherz w swoim przebiegu również zawiera zdolne do kurczenia się komórki mięśniowe. Zwiększone ciśnienie wewnątrz układu moczowego, spowodowane uciskiem prostaty na moczowód, pośrednio wpływa na stymulację receptorów adrenergicznych obecnych na komórkach mięśniowych. Stymulacja adrenaliną mięśniówki powoduje jej skurcz i pogorszenie efektywnego przepływu moczu przez drogi moczowe. Przyjmowanie leków wybiórczo miorelaksacyjnych daje ulgę w chorobie oraz zmniejsza ryzyko powikłań zwężenia dróg moczowych. Lekami używanymi w terapii łagodnego rozrostu prostaty są również leki oparte na roślinnych wyciągach, takie jak Prostamol Uno.

Powikłania rozrostu prostaty

Najgroźniejszym powikłaniem łagodnego przerostu prostaty jest zatrzymanie moczu. Jest to stan bardzo niebezpieczny, potencjalnie śmiertelny. W przypadku zatrzymania moczu należy udać się na oddział ratunkowy, gdzie zazwyczaj zostaje założony cewnik do pęcherza, który pozwoli na usuwanie moczu i uratowanie życia.

Osłabiony przepływ moczu w łagodnym rozroście gruczołu krokowego daje charakterystyczne objawy, takie jak: mniejszy strumień moczu, potrzeba częstego oddawania moczu jednocześnie przy jego małej objętości oraz uczucie niepełnego opróżnienia spowodowane względną niewydolnością mięśnia wypieracza pęcherza. Skutkiem zalegania moczu w układzie moczowym jest zwiększone ryzyko pojawienia się problemów związanych z kamicą nerkową oraz wtórnych zakażeń bakteryjnych. Kamica nerkowa potencjalnie może doprowadzić do niewydolności nerek, w przypadku pojawienia się problemu niezbędna jest jak najszybsza konsultacja lekarska.

Dokładna diagnostyka lekarska w przypadku łagodnego rozrostu prostaty jest niezwykle istotna w kontekście odróżnienia zmian łagodnych od raka. Objawy takie jak krew w moczu rzadko występują w zmianach łagodnych, dlatego powinny być skonsultowane z diagnostą. W celu przeprowadzenia badania stosuje się badania per rectum, badania przy pomocy ultrasonografii, a czasem biopsji.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.