Kurkuma – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Aromatyczna przyprawa, która barwi potrawy, ma lekko pikantny smak, a do tego cechuje ją zawartość cennych dla zdrowia składników. Kurkuma dziś pojawia się w naszych kuchniach ze względu na walory smakowe, ale i sporo miejsca zajmuje w medycynie oraz w kosmetyce.

Jakie posiada właściwości? Co znajduje się w jej składzie i dlaczego warto ją włączyć do swojego jadłospisu? Poznajmy tę cenioną przyprawę.

Roślina z rodziny imbirowatych

Kurkuma to roślina należąca do rośliny imbirowatych. Pozyskuje się ją z korzenia ostryżu. Często porównywana do imbiru, ponieważ obydwie przyprawy mają lekko pikantny smak, a ich korzenie są do siebie dość podobne. Kurkuma jednak to kłącze charakteryzujące się żółtawo-brązową skórką oraz intensywnie pomarańczowym wnętrzem.

Za smak i barwę kurkumy odpowiada kurkumina. To związek wykazujący właściwości prozdrowotne, przede wszystkim działający przeciwzapalnie i wspierający pracę mózgu. W przyprawie tej, którą można zakupić w sklepie Evital.pl, znajdują się kurkuminoidy. To związki lecznicze, wśród których najsilniej działającym jest wspomniana kurkumina.

W kurkumie można znaleźć witaminy z grupy B, a także witaminy E i K. Wśród obecnych związków mineralnych wymienia się wapń, potas, fosfor, cynk, sód, magnez i żelazo.

Właściwości i zastosowanie

Poza działaniem przeciwzapalnym, kurkuma sprawdza się w roli antyoksydantu, czyli związku skutecznie walczącego z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za procesy chorobowe i starzenia się organizmu. Nadal prowadzone są badania w kierunku wpływu na tworzenie się komórek nowotworowych.

Niegdyś kurkumę stosowano celem złagodzenia dolegliwości menstruacyjnych, wspomagająco w schorzeniach układu pokarmowego oraz w chorobach pasożytniczych. Obecnie poleca się jej włączenie do jadłospisu, nie tylko ze względu na smak i aromat, ale również wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Wystarczy szczypta tej przyprawy, nie tylko po to, by poprawić walory smakowe przyrządzanych dań. Co ważne, głównie dla osób będących na dietach, jest to przyprawa, która w znikomym stopniu wpływa na kaloryczność dań.

Kurkuma włączona do codziennej diety korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Pobudza bowiem wydzielanie żółci, enzymów trzustkowych, sekretyny i gastryny. Wykazuje działanie rozkurczające i antybakteryjne, dlatego sprawdza się u osób, które mają problemy trawienne. Kurkumina zawarta w kurkumie znalazła swoje zastosowanie w leczeniu infekcji wirusowych.

Dawkowanie kurkumy

Choć nie znajdujemy informacji o działaniach niepożądanych, zaleca się, aby w ciągu doby nie przekraczać dawki maksymalnej wynoszącej 8 mg. Kurkumina jest słabo przyswajalna, dlatego zaleca się łączenie z piperyną, które zwiększa jej rozpuszczalność.

Kurkuma występuje nie tylko jako przyprawa, ale i składnik wielu suplementów, między innymi na odchudzanie. Warto poznać jej właściwości; z dozą ostrożności, ale jednak włączyć do swojego jadłospisu, bo nie ma nic cenniejszego niż to, co daje nam natura.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.