Komfort i bezpieczeństwo w łazience – akcesoria kąpielowe dla niepełnosprawnych

Odpowiednio zaaranżowana łazienka zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania szczególnie obciążonego niepełnosprawnościami mieszkańca. Funkcjonalne akcesoria jak poręcze czy podesty pozwalają na dużą samodzielność w czynnościach związanych z higieną osobistą i wzbudzają poczucie niezależności.

Bezpieczna łazienka – akcesoria kąpielowe

Łazienka bez barier architektonicznych sprawia, że utrzymanie ciała w czystości jest łatwiejsze, szczególnie dla osób obciążonych ograniczeniami dotyczącymi sprawności ruchowej. Odpowiednio wyposażona i zaaranżowana przestrzeń zapewnia nie tylko poczucie bezpieczeństwa i komfortu, ale również umożliwia większą samodzielność, niezależność i intymność. Akcesoria do kąpieli dla niepełnosprawnych, jak drabinki, uchwyty, podesty czy maty antypoślizgowe umożliwiają pokonanie dotychczasowych trudności związanych m.in. z wejściem do wanny i wyjściem z niej, przemieszczanie się po łazience czy korzystanie z toalety i kabiny prysznicowej. Ponadto znacznie zmniejszają ryzyko utraty równowagi i w konsekwencji upadku oraz groźnej kontuzji. Przybory takie jak krzesło prysznicowe, ławeczka do kąpieli na siedząco w wannie, nakładki na sedes czy rynny do mycia włosów to tylko nieliczne propozycje z szerokiego asortymentu akcesoriów kąpielowych stanowiących nieocenioną pomoc w samodzielnym wykonywaniu czynności higienicznych. To również wielkie udogodnienie dla opiekunów niepełnosprawnej osoby. Akcesoria kąpielowe można uznać za wielowymiarowe narzędzia w zakresie rehabilitacji ruchowej i psychospołecznej. Co ważne, wysoka jakość materiałów użytych do produkcji akcesoriów, innowacyjne rozwiązania technologiczne podczas projektowania sprzętu oraz estetyka wykonania sprawiają, że wyposażona w dodatkowe urządzenia i przybory łazienka będzie jednocześnie funkcjonalna i stylowa.

Jeszcze większa dostępność łazienki

Akcesoria kąpielowe dla osób niepełnosprawnych to ważny element wyposażenia łazienki, ale aby udostępnić jej przestrzeń jeszcze bardziej i zaspokoić wszystkie potrzeby użytkownika, należy zadbać nie tylko o aranżację i właściwe zastosowanie udogodnień. Przede wszystkim ważne jest szerokie wejście, czyli szerokie futryny bez progów na poziomie posadzki. Bez względu na stopień niepełnosprawności warto zainstalować drzwi, które bez problemu przepuszczą wózek inwalidzki. Taki rozmiar będzie odpowiedni także dla osób poruszających się o kulach, z balkonikiem oraz samodzielnie. Praktycznym rozwiązaniem jest także brodzik wpuszczany w podłogę, tzw. walk-in z odpływem liniowym. Takie udogodnienie pozwala na korzystanie z natrysku nawet przez osoby bardzo wymagające, dla których podniesienie nogi i wykonanie kroku w przód może być barierą nie do pokonania. Ponadto warto rozważyć pokrycie podłogi antypoślizgowym tworzywem na całej powierzchni dla maksymalnej profilaktyki przed poślizgnięciem się oraz zwrócić uwagę na głębokość i wysokość brzegów umywalki. Jedną z optymalnych opcji jest płaski zlew bez wymyślnych urozmaiceń, który zapewnia dostęp do kranu z każdej strony.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.