Kolonoskopia – na czym polega to badanie jelita grubego?

Kolonoskopia jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania raka jelita grubego. Badanie polega na „obejrzeniu” całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Aby wykonać to badanie lekarz musi użyć endoskopu (w tym przypadku kolonoskopu), który wprowadza poprzez odbyt dalej aż do jelita grubego. Przyrząd zakończony jest kamerą, która przesyła obraz na zewnątrz.
W czasie zabiegu kolonoskopii możliwe jest również wycięcie pojedynczych polipów czy pobranie próbki tkanki do dalszych badań histopatologicznych.

Rak jelita grubego a kolonoskopia

Podejrzenie raka jelita grubego zawsze prowadzi do przeprowadzenia kolonoskopii diagnostycznej. Tylko ta metoda w 100 proc. daje możliwość zdiagnozowania chorego, a przy okazji określenia wszystkich ważnych informacji dotyczących guza, które pomogą w późniejszym leczeniu.

Przygotowanie do badania

Dzień przed badaniem stosuje się głodówkę. Pacjentom podaje się również doustne środki przeczyszczające lub stosuje lewatywę (wlewy oczyszczające jelita). W ten sposób jelita przed badaniem opróżnione są z treści pokarmowej.

Badanie kolonoskopowe

Na początku badania wprowadza się do światła jelita gaz, który ma na celu poszerzyć widoczność w jelicie, w celu łatwiejszego wprowadzenia wziernika. Następnie przed badaniem znieczula się chorego, również stosując znieczulenie ogólne. Na świecie najczęściej stosuje się analgosedację polegającą na zastosowaniu jednocześnie leków o działaniu uspokajającym i nasennym oraz leków przeciwbólowych. W Polsce ten typ znieczulenia stosowany jest u około 64 proc. pacjentów.

Pacjent podczas badania powinien zachować pozycję leżącą na boku. Badanie może być dla samego badanego dość nieprzyjemne, ale jest to najlepsza metoda w diagnozowaniu raka jelita grubego. Przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego pacjent nie jest świadomy wykonywanego badania, co z pewnością minimalizuje jego dyskomfort.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.