Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie po remoncie?

Ozonowanie po remoncie nie zawsze jest koniecznością. Zdarzają się jednak sytuacje, w których użycie ozonatora w świeżo wyremontowanym domu, mieszkaniu lub pomieszczeniu, jest wymagane do tego, aby czuć się w takim miejscu komfortowo.

Oczywistym jest, że ozonowanie po remoncie nie jest działaniem, które koniecznie należy wykonać po wszystkich pracach renowacyjnych przeprowadzonych wewnątrz budynku. Jeżeli remont:

  • został przeprowadzony zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz przepisów BHP;
  • nie wymagał użycia zaawansowanej chemii budowlanej wydzielającej nieprzyjemne zapachy;
  • i w zasadzie nie czujemy po nim żadnych nieprzyjemnych lub szkodliwych woni – farb, lakierów, impregnatów, preparatów biobójczych itp.;

to ozonowanie raczej nie będzie w takiej sytuacji konieczne.

Kiedy ozonowanie po remoncie można jednak uznać za dobrą decyzję?

Najbardziej oczywista odpowiedź dotyczy sytuacji, w której odczuwamy nieprzyjemny zapach lakieru, farby, impregnatu lub jakiegokolwiek innego preparatu użytego do prac renowacyjnych. Może tak się dziać z następujących powodów:

  • Prace remontowe zostały wykonane przez niewykwalifikowaną ekipę, z brakiem zrozumienia dla zasad BHP lub niezgodnie z zaleceniami producentów stosowanych preparatów i materiałów budowlanych.
  • Okres ważności zastosowanych farb, lakierów, klejów itp. już minął lub były one niskiej jakości.
  • Naturalny zapach stosowanej chemii budowlanej jest niezbyt przyjemny, a na rynku nie ma żadnych bezzapachowych zamienników lub są z różnych przyczyn niedostępne. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn ozonowania po remoncie.

Warto także pamiętać o sytuacji, w której ktoś rezygnuje z ozonowania przedremontowego z nadzieją, że wykonanie prac renowacyjnych i konserwacyjnych z powodzeniem usunie nieprzyjemne zapachy. Jest to błędne podejście. Jeżeli remont został wykonany na przykład po pożarze, powodzi lub w pomieszczeniu, w którym wcześniej unosiła się nieprzyjemna woń, to nie ma większych szans, aby ta woń zniknęła sama z siebie, po remoncie. W praktyce oznacza to, że ozonowanie przedremontowe jest w takiej sytuacji zdecydowanie ważniejsze, niż to wykonane po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych prac.

Ozonowanie po remoncie może mieć na celu usunięcie nie tylko nieprzyjemnych, lecz także szkodliwych zapachów. Odczuwany zapach stosowanej chemii budowlanej może być alergenem, a czasami po prostu znacznie obniżać komfort życia, szczególnie osób cierpiących na choroby lub tymczasowe infekcje układu oddechowego.

Ponadto warto wiedzieć, że ozonowanie po remoncie może przyspieszyć odbiór nieruchomości nawet do dwóch tygodni. Dotyczy to świeżo zakupionych mieszkań czy domów, w których prowadzono zaawansowane prace modernizacyjne.

Dlatego wybierając firmę, która wykona dla nas tę usługę, zdecydowanie warto postawić na ludzi, którzy znają się na swoim fachu. Nieumiejętnie aplikowany ozon może być przyczyną korozji izolacji kabli, uszczelek oraz niektórych tworzyw sztucznych lub elementów metalowych, nawet tych chromowanych. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby ozonowanie po remoncie nie stało się przyczyną innego, nowego remontu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.