Jak zadbać o ciało po zabiegu chirurgicznym?

Zabiegi chirurgiczne oprócz swoich dobrze znanych zalet posiadają również wady, które skutecznie odstraszają pacjentów. Są nimi m.in. konieczność dłuższego odpoczynku, czy powstanie blizn, które bardzo często szpecą nasze ciało. Czym są zrosty oraz jak im przeciwdziałać?

Czym są zrosty po zabiegu chirurgicznym?

Proces powstawania zrostu powstaje tuż po przecięciu skóry skalpelem. Wtedy też tkanka skórna (zazwyczaj w okolicach otrzewnej) próbuje jak najszybciej zregenerować dane miejsce, aby ochronić organy wewnętrzne. Po zakończeniu operacji tkanki są na nowo złączane w sposób chirurgiczny, jednakże nie ma szans, że dany odcinek skóry zostanie połączony w sposób idealny. Powstaje wtedy zrost, który jest wynikiem nieprawidłowego połączenia międzykomórkowego.

Jak przeciwdziałać zrostom?

Do tej pory nie zostały wymyślone pewne sposoby na przeciwdziałanie zrostom. Zazwyczaj rozwiązaniem jest technika laparoskopowa, która umożliwia wykonywanie zabiegów przez małe otwory stworzone w jamie brzusznej. Nie wszystkie jednak zabiegi można wykonać w ten sposób. Względnie bezpiecznym sposobem na minimalizacje powstania zrostów jest użycie lasera, który może skutecznie ograniczyć wystąpienie zrostów. Co jednak, gdy użycie skalpela jest konieczne? Wtedy przed zabiegiem oraz bezpośrednio po nim korzysta się ze specjalnych preparatów przeciwzapalnych oraz antyhistaminowych. Przykładem takiego preparatu może być Hyalobarrier gel-endo w żelu. Nie ma jednak pewności, czy te metody na pewno będą działały zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Czy zrosty są groźne?

W większości przypadków nie. Po kilku tygodniach od operacji skóra na nowo zostanie zregenerowana w uszkodzonym miejscu. Widoczna może być jednak blizna. Istnieją jednak przypadki, w których zrosty mogą być groźne, ponieważ mogą wywołać powstanie stanów zapalnych. Tyczy się to miejsc bardzo czułych dla człowieka (np. miejsca intymne).

Po jakich zabiegach najczęściej występują zrosty?

Miejsca, po których najczęściej występują zrosty to:

    • narządy rodne;
    • jelito grube;
    • ciąża pozamaciczna;
    • macica;
    • wyrostek robaczkowy;

Zrosty mogą również powstać w innych miejscach ciała. Wszystko zależy od precyzji chirurga wykonującego zabieg oraz od reakcji naszego organizmu, na którą nie mamy wpływu.

Jak zadbać o siebie podczas rekonwalescencji?

Dalsza odnowa skóry po operacji w dużej mierze zależy od nas. Warto wykorzystać cały urlop choroby, aby spędzić go na zagojeniu się skóry oraz organów wewnętrznych. Nie warto również dźwigać. W ten sposób powstaje naprężenie w okolicach uszkodzonego ciała i może dojść do naruszenia oraz nawet pęknięcie zrostu. Spowoduje to konieczność pilnego udania się do szpitala. Na etapie rekonwalescencji warto również pamiętać o zdrowym odżywianiu oraz nawodnieniu. Jest to dobry moment na przemyślenie naszego sposobu nawadniania oraz odżywiania. Wiele razy zdarzało się, że pacjenci raz na zawsze zmieniali swoje złe nawyki żywieniowe po wykonanym zabiegu. Być może ta zmiana będzie tyczyła się również nas.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.