Jak wyjść z uzależnienia?

Kiedy dopadnie nas choroba warto zgłosić się do specjalisty. Nie inaczej jest w przypadku uzależnień. Na czym polega alkoholizm i narkomania? Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Alkoholizm – co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Alkoholizm to choroba, która dotyka osoby w różnym wieku i nie ma względu na płeć, status społeczny czy miejsce zamieszkania. Jej początki dość często nie są zauważane przez chorego i jego bliskich. W końcu komu z nas nie zdarza się od czasu do czasu napić alkoholu? Problem pojawia się wtedy, gdy alkohol zaczyna rządzić życiem osoby uzależnionej i stopniowo prowadzi do jego degradacji. Pierwsze symptomy alkoholizmu bywają niestety bagatelizowane, gdyż na początku trudno odróżnić „normalne” picie w grupie znajomych od nałogowego spożywania napojów wyskokowych. Zwłaszcza, że utrata kontroli nad piciem najczęściej przebiega stopniowo i doprowadza chorego do stanu, w którym alkohol zastępuje mu inne przyjemności, aktywności i zainteresowania.

Narkomania, czyli uzależnienie niszczące ciało i psychikę

Uzależnienie od narkotyków to ciężka choroba, która często ma swoje źródło w chęci ucieczki od problemów. Narkotyki działają na mózg człowieka w różny sposób – mogą uspokajać, otępiać, pobudzać i wywoływać omamy. Na uzależnienie od narkotyków szczególnie podatni są młodzi ludzie, którzy zmagają się z problemami takimi jak brak akceptacji ze strony najbliższego otoczenia, brak wsparcia ze strony rodziców i przekazywanie przez nich negatywnych wzorców. To, że ktoś wychowywał się w rodzinie patologicznej, nie przesądza, że ta osoba prędzej czy później sięgnie po narkotyki. Trzeba jednak wiedzieć, że długotrwały lęk i zaburzenia nastroju często towarzyszą uzależnionym, którzy doświadczają ich z powodu towarzyszących im problemów. Narkotyki poprawiają samopoczucie tylko na chwilę, a w szerszej perspektywie pogłębiają zaburzenia i prowadzą do wyniszczającego organizm fizycznego i psychicznego uzależnienia.

Jak sobie pomóc?

Zarówno alkoholizm, jak i narkomania, to choroby zagrażające życiu osoby uzależnionej i wymagające odpowiedniego leczenia. Terapia odwykowa w ośrodku leczenia uzależnień takim jak https://www.medjol.pl/ to często najlepsza droga do wyjścia z nałogu. Zwrócenie się po pomoc do profesjonalistów zazwyczaj wymaga przełamania bariery wstydu i wewnętrznych uprzedzeń. Ważne, aby pomimo takich odczuć nie rezygnować z szukania dla siebie pomocy. Dotyczy to zarówno osób uzależnionych, jak też ich rodzin. Leczenie uzależnień opiera się na psychoterapii wspomaganej niekiedy farmakologią. Takie połączenie przynosi najlepsze rezultaty. Pobyt w ośrodku odwykowym ma na celu nauczyć osoby uzależnione innego radzenia sobie z problemami niż ucieczka w alkohol lub narkotyki.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.