Jak skutecznie pozbyć się nadmiaru wody? Radzimy!

Jesteś na diecie, ćwiczysz, jesz regularnie, a waga ani drgnie? A może jest jeszcze gorzej i wskazówka poszła w górę? Przyczyną takiego stanu może być woda w organizmie, a dokładniej jej nadmiar. Zobacz, z jakiego powodu mogło się tak stać i jak przeciwdziałać temu problemowi.

Woda w organizmie – kiedy jest jej za dużo?

Woda w organizmie człowieka stanowi nawet 70% masy jego ciała. Oczywiście jest to wartość orientacyjna, ale pokazuje ona, jak ważne jest H2O dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Już po kilku dniach bez wody można umrzeć, a odwodnienie przyczynia się m.in. do poważnych problemów z funkcjami poznawczymi czy pracą mięśni oraz układu krążenia. Jak to się więc dzieje, że czasami dochodzi do powstania jej nadmiaru?

Wbrew pozorom, zdarza się to dość często – zwłaszcza kobietom. A jaka jest przyczyna tego problemu? Czynników, które wpływają na to, że woda w organizmie się zatrzymuje, jest wiele. Najważniejsze to:

  • zmiany hormonalne, np. w okresie ciąży czy przed menstruacją,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń włosowatych,
  • zaburzenia pracy układu limfatycznego,
  • problemy z ciśnieniem krwi,
  • nieprawidłowa praca nerek.

Dlatego, zwłaszcza gdy taki stan, o którym mogą świadczyć m.in. opuchnięte kończyny, okolice oczu, a także cellulit i wrażenie ogólnego „ciężkości ciała” i wzrost masy ciała, utrzymuje się długo, warto skonsultować się ze specjalistą. Pomocne w unormowaniu poziomu wody w organizmie jest też prowadzenie zdrowego trybu życia.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Aby woda w organizmie utrzymywała się na właściwym poziomie, zadbaj przede wszystkim o prawidłową dietę oraz aktywność fizyczną. Oto kilka praktycznych porad, którymi warto się kierować.

  • Ogranicz spożycie soli

Spożywając sól, dostarczasz swojemu organizmu sodu. Gdy jest go za dużo, woda w organizmie utrzymuje się dłużej. Dlatego warto ograniczyć jej używanie do niezbędnego minimum. Zalecenia WHO to maksimum 5 g na dobę. Warto przy tym pamiętać, że wiele wysoko przetworzonych produktów zawiera duże ilości soli. Dlatego warto z nich zrezygnować, a sól w posiłkach zastąpić np. aromatycznymi ziołami. Są one stosowane np. w potrawach dostarczanych w ramach diety pudełkowej przez Nice To Fit You. Dania serwowane w ramach cateringu dietetycznego udowadniają, że bez soli może być równie smacznie!

  • Nie zapominaj o potasie

Potas pomaga zmniejszyć zatrzymywanie się wody. Dlatego warto włączyć do jadłospisu np. pomidory, banany, buraki, fasolę czy suszone owoce. Są bogatymi źródłami tego składnika mineralnego.

  • Ogranicz cukier

Jego nadmierna ilość w organizmie sprawia, że podnosi się poziom insuliny we krwi. W efekcie zwiększa się wchłanianie sodu w nerkach, a w efekcie, woda w organizmie się zatrzymuje. Słodkie przekąski można zastąpić ich zdrowszą wersją!

  • Pamiętaj o nawodnieniu

Wbrew pozorom problemy z zatrzymywaniem się wody w organizmie nie są związane z jej piciem. Przyjmuj więc ok. 2 l płynów dziennie lub więcej, jeśli intensywnie ćwiczysz.

Poza tym pamiętaj o zdrowym ruchu, który w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą pozwoli Ci dostrzec różnicę. Powodzenia!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.