Jak przechowywać leki aby nie zmieniły i nie straciły swoich właściwości?

Nieprawidłowo przechowywane leki mogą być równie szkodliwe, co przeterminowane lub źle dawkowane. Nieprzestrzeganie obowiązujących zasad nierzadko prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji. W domowych apteczkach często trzymane są leki przeciwbólowe i odkażające, a także różne suplementy czy syropy. Szczególnej uwagi wymagają środki na receptę po rozmaitych kuracjach czy produkty weterynaryjne, z którymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Jak prawidłowo przechowywać leki?

Warunki przechowywania leków

Medykamenty przechowywane w domu warto ulokować w specjalnie do tego wydzielonej szafce. Wnętrze powinno posiadać dopływ powietrza, a samych leków nie należy trzymać hermetycznie zamkniętych. Znaczenie przy wyborze odpowiedniego miejsca na apteczkę mają wilgotność powietrza i temperatura, a także poziom nasłonecznienia. Leki trzymane w nieodpowiednich warunkach narażone są na utratę swojej skuteczności i mogą stać się szkodliwe. Do jej wnętrza nie powinny mieć dostępu dzieci. Nawet 80 proc. zatruć nieletnich powodowanych jest lekami, co często wiąże się z pobytem w szpitalu i długim leczeniem. Medykamenty należy też chować przed osobami niesamodzielnymi, cierpiącymi np. na demencję lub choroby psychiczne.

Temperatura przechowywania leków

Zdecydowana większość standardowych leków powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej, czyli w zakresie od 15 do 25 st. C.  Jedynie w takich warunkach zyskać można gwarancję, że w deklarowanym przez producenta okresie lek pozostanie bezpieczny i skuteczny. Zgodnie z informacjami na opakowaniu lub dołączonej ulotce, niektóre środki powinny być przechowywane w niskiej temperaturze. Takie leki należy trzymać w warunkach odpowiadających 2-8 st. C, które panują np. w lodówce. Dotyczy to przede wszystkim preparatów o pochodzeniu biologicznym, takich jak np. szczepionki, probiotyki, immunoglobina czy insulina. W lodówce powinny być przechowywane także niektóre produkty chemiczne, np. leki wziewne i niektóre krople do oczu. Środki te często należy umieścić w warunkach chłodniczych dopiero otwarciu opakowania.

Warunki otoczenia a trwałość leków

Na trwałość leków wpływają także inne warunki otoczenia, np. względna wilgotność powietrza. Zgodnie z przepisami, w aptekach nie może ona przekraczać 70 proc. Wynika to z wpływu, jaki na niektóre leki wywierają zawarte w powietrzu cząsteczki wody. Zasady te obowiązują także poza apteką. Domowych apteczek nie należy więc umieszczać w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, takich jak kuchnie czy łazienki. W takich warunkach nawet zwykłe leki na przeziębienie tracą swoje właściwości. Dzieje się tak np. w przypadku nieszczelnie zamkniętego opakowania. Wilgoć to również katalizator określonych reakcji chemicznych, które działają na bezpieczeństwo i strukturę medykamentów. Sprzyja ona rozwojowi drobnoustrojów w postaci grzybów i bakterii. Miejsce przechowywania leków musi być więc koniecznie suche.

Leki po kuracjach i data przydatności do użycia

Antybiotyki oraz lekarstwa na zbicie gorączki w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie zwykle mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej. Po przygotowaniu z nich syropu należy jednak trzymać je w lodówce. Porcje takich leków zwykle zakładają kilka dni leczenia i powinny być w całości wykorzystane. Jeżeli leki nie zostaną zużyte, należy resztę wyrzucić. Ponowne zastosowanie takiego produktu może uniemożliwić zwalczanie objawów i leczenie. Podobnie wygląda to w przypadku innych antybiotyków, a także napoczętych aerozoli, kropli do oczu czy maści.

Przed zastosowaniem każdego preparatu należy zweryfikować datę ważności, z reguły umieszczoną na opakowaniu. Szczególnej uwagi wymagają leki weterynaryjne, ponieważ posiadają one większe stężenie składników aktywnych. Zdecydowanie należy unikać przyjmowania środków, w których zaszły jakieś widoczne zmiany fizyczne. Tanie leki i suplementy posiada w swojej ofercie sklep https://www.lek24.pl/. To odpowiednio wyposażona apteka online, w której znaleźć można preparaty o uniwersalnym zastosowaniu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.