Grzybica głowy: jak rozpoznać i jak wygląda leczenie?
Wygląd grzybicy owłosionej skóry głowy, z całą pewnością do najpiękniejszych nie należy. Wiele z nas stwierdzi, że problem ten ich nie dotyczy gdyż zarażają się najczęściej osoby nie dbające należycie o higienę osobistą. I tu należy wyprowadzić wszystkich z błędu, gdyż zakażenia grzybicze są niezwykle powszechne, a ten ich rodzaj bardzo często pojawia się u dzieci.
Wynika to z faktu, iż małe dziecko najczęściej musi wszystkiego dotknąć, złapać i nie zawsze jesteśmy w stanie je przed tym powstrzymać. Zmiany chorobowe w obrębie skóry głowy wywołane są najczęściej przez tzw. grzyby zoofilie, co oznacza, że na człowieka przedostają się od zwierząt. Najmłodsi najczęściej chorują w wyniku kontaktu z bezdomnymi kotami.
Podział grzybic skóry głowy:
- Grzybica woszczynowa – ten rodzaj grzybicy jest już w naszym kraju praktycznie nie spotykany.
- Grzybica drobnozarodnikowa – pod wpływem działania światła ultrafioletowego wykazuje fluorescencję. Ogniska chorobowe są duże, skóra ulega łuszczeniu, natomiast włosy są w charakterystyczny sposób krótko i równo ułamane.
- Grzybica strzygąca – skóra często pozostaje niezmieniona w niewielkich ogniskach chorobowych, charakterystyczny jednak jest fakt, że włosy w ich obrębie są nierówno ułamane. W drugiej odmianie natomiast mogą pojawiać się sączące się guzy z wykwitami w postaci krost na powierzchni skóry, obejmuje ją stan zapalny a włosy można w łatwy sposób usunąć.
Jak rozpoznać grzybicę owłosionej skóry głowy?
Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty dermatologa. Podstawowe oględziny i wywiad nawet jemu mogą nie dać całkowitej pewności co do schorzenia jakie obserwuje i konieczne będzie przeprowadzenie mikrobiologicznej hodowli. Wynika to z faktu iż istnieje kilka chorób, które mają bardzo zbliżony wygląd : łuszczyca, łysienie plackowate, łojotokowe zapalenie skóry, ropne zapalenie mieszków włosowych.
Łupież pstry
Jest również infekcją spowodowaną przez zakażenie grzybami, a jego częstą lokalizacją jest skóra głowy. Zmiany mają charakter odbarwień. Szacuje się, że zakażenie drobnoustrojami, które go powodują występuje u około 25% populacji.
Jak leczy się grzybicę skóry głowy?
W większości przypadków schorzenie można skutecznie usunąć poprzez zastosowanie maści oraz kremów miejscowo. Zawierają one klotrymazol oraz mikonazol. Jeśli pacjent zgłasza się do specjalisty z zaawansowanym stadium choroby, bądź dany przypadek przebiega bardzo ciężko zalecane jest podanie leków doustnych.