Fala uderzeniowa – nowe zastosowania znanej terapii

Metoda leczenia, jaką jest fala uderzeniowa, znana jest już od lat osiemdziesiątych XX wieku. Początkowo ten nieinwazyjny zabieg używany był głównie w celu rozkruszania pozaustrojowego takich struktur jak kamienie nerkowe, kamienie żółciowe oraz bezoary. Ogromną zaletą tej metody jest to, że nie wymaga ona naruszenia ciągłości tkanek pacjenta. Zabiegi są bezkrwawe, wykluczają one wystąpienie bólu pooperacyjnego, a pacjent bardzo szybko może powrócić do normalnego funkcjonowania. Oprócz tego zastosowania odkryto, że terapia falą uderzeniową jest bardzo użyteczna w innych przypadłościach.

Nieinwazyjne leczenie dolegliwości w obrębie układu ruchu

Leczenie metodą fali uderzeniowej jest wysoce skuteczne w przypadłościach, które dotyczą układu ruchu. W badaniach i publikacjach naukowych wykazano, że wykorzystując falę uderzeniową, można z powodzeniem pomóc ludziom cierpiącym na dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego. W dużym uproszczeniu: w wyniku działania fali uderzeniowej dochodzi do stymulacji miejscowego krążenia krwi i zwiększonego wydzielania lokalnych czynników wzrostu. Obie z wymienionych zmian w fizjologii przyczyniają się do poprawy odżywienia i przyspieszenia procesu regeneracji konkretnego mięśnia, stawu czy więzadła.

Metoda ta może być stosowana również u osób, które przeszły złamania. W wyniku działania fali uderzeniowej dochodzi bowiem do zwiększenia tempa wzrostu kośćca. Przykładami schorzeń, w których metoda ta sprawdzi się doskonale, są m.in. wszelkiej maści tendinopatie, czyli zapalenia ścięgien. Do takich przypadłości możemy zaliczyć zapalenie ścięgien stawu barkowego, zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie ścięgien i więzadeł stawu kolanowego oraz zapalenie ścięgien stawu łokciowego. Aktualnie metodę tę stosuje się również w przypadku leczenia zmian martwiczych, zwapnień mięśniowych oraz zapalenia chrząstek i kości.

Farmakoterapia kontra fala uderzeniowa

Leczenie zapaleń w obrębie układu ruchu przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jest terapią objawową. Nie zwalczają one przyczyny stanu zapalnego u podstaw, ale maskują jego objawy. Warto nadmienić, że wyciszenie stanu zapalnego przy pomocy owych leków jest, paradoksalnie, czynnikiem upośledzającym procesy naprawcze tkanek. W wyniku terapii falą uderzeniową dochodzi do kompleksowego pobudzenia regeneracji uszkodzonego układu mięśniowo-szkieletowego. Miejscowe wydzielanie czynników wzrostu, takich jak insulinopodobny czynnik wzrostu-1 (ang. IGF-1), czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (ang. VEGF) czy też płytkopochodny czynnik wzrostu (ang. PDGF) bardzo korzystnie wpływa na tempo regeneracji, co znacząco skraca czas rekonwalescencji.

U kogo sprawdzi się terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową jest świetną metodą leczenia dla sportowców, których układ ruchu jest wystawiony na liczne i częste przeciążenia. Ewentualne wystąpienie kontuzji może wykluczyć z życia sportowego i regularnych treningów na długi czas. Skorzystanie z tej metody pozwoli na bardzo szybki powrót do pełnej sprawności. Fala uderzeniowa sprawdzi się również w przypadku osób starszych, u których zwiększenie masy kostnej jest efektem pożądanym. U obu wymienionych grup dochodzi do powstawania zwapnień w obrębie układu ruchu. Fala uderzeniowa doskonale sprawdzi się w ich usuwaniu i przywracaniu komfortu ruchu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.