Domowe sposoby na aftę

Afta jest dość powszechnie pojawiającą się w obrębie jamy ustnej zmianą. Jej wystąpienie może mieć miejsce na języku, podniebieniu miękkim, jednak za lokalizację najczęstszą uznaje się miękki fałd skory, który wyściela wewnętrzną stronę policzków, łącząc tę okolicę z dziąsłami. Afty mają charakter nawrotowy, co oznacza, że jeśli mieliśmy ją raz z pewnością pojawi się kolejny. Często występuje również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że afta powoduje ból. To mała i niezwykle dokuczliwa zmiana, w formie owrzodzenia rozwijająca się w jamie ustnej. W wielu przypadkach możliwe jest jej skuteczne zwalczenie samodzielnie, domowymi sposobami, jednak jeśli afty występują u nas częściej niż raz do roku, koniecznie należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dodatkowych badań, które pozwolą na ewentualne wykluczenie oddziaływania innych chorób.

Domowe sposoby leczenia afty, czyli jak leczyć niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej:

  • Lukrecja gładka – spowoduje znaczne złagodzenie bólu oraz zaczerwienienia zmian w obrębie jamy ustnej. Jest ona byliną należącą do grupy bobowatych, niekiedy można ją nabyć w formie wafli.
  • Aloes – najlepiej samodzielnie hodowany świeży listek, pokroić na cienkie plasterki, osuszamy rankę i przykładamy do zmiany, łagodzi podrażnienia.
  • Torebka herbaty – po zaparzeniu odłóżmy do przestygnięcia i przykładajmy do afty na 5 minut, zobojętni kwasy w jamie ustnej, w wyniku których zmiany są zaczerwienione i podrażnione oraz odczuwamy ich ból,. Czarną herbatę w domu posiada chyba każdy z nas, dlatego tak ważne jest aby znać ta metodę walki z aftami – możemy bowiem zastosować ją niemal natychmiast. Torebka herbaty powinna być odciśnięta, i już po kilku minutach odczujemy ulgę dzięki ściągającym właściwością zawartej w nich taniny.
  • Domowa płukanka – 1 łyżka 20% wody utlenionej, pół szklanki letniej wody, 1 łyżeczka spożywczej sody oczyszczonej oraz 1 łyżeczka drobnej soli kuchennej. Wszystko dokładnie razem mieszamy. Usta należy wypłukać szybko i całość wypluć, takiego płynu nie powinno się połykać nawet w małych ilościach. Pomoże odkazić rankę, zobojętni kwasy jamy ustnej i przyniesie ulgę.
  • Nalewka na bazie gorzknika kanadyjskiego – stosować ją do przemywania afty kilka razy dziennie, działa przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie, ściągająco, przeciwdrożdżakowo i antyseptycznie.
  • Olejek z drzewa herbacianego – nakładać na rankę pojedyncze krople w celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości.
  • Napar z nagietka lekarskiego – do częstego stosowania w celu płukania jamy ustnej.
  • Witamina C – rozgniatamy tabletkę, nakładamy na wilgotny patyczek do uszu i smarujemy aftę dwa razy dziennie. Metoda ta przyspieszy gojenie się zmiany i pozwoli złagodzić dokuczliwe objawy.
  • Aspiryna – rozgniatamy tabletkę, zalewamy odrobiną wody, papkę nakładamy na bolesne afty. Taki okład leczy zmianę i pomaga poczuć się lepiej.
  • Gencjana – przygotowujemy roztwór, zalewamy dość dużą ilością wody, patyczkiem do uszu delikatnie przemywamy bolesne zmiany w jamie ustnej.
  • Rumianek – przygotować napar, płukać chłodnym płynem usta dwa razy dziennie.
  • Sok z czosnku – wycisnąć sok z czosnku, smarować afty dwa razy dziennie.
  • Propolis w płynie – afty należy nim smarować 2 do 3 razy na dzień.
  • Produkty mleczne – jogurty, mleko, maślanki czy kefiry – działają łagodząco, natomiast bakterie zawarte w jogurtach pomagają w zwalczaniu aft.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.