Dalekowzroczność starcza – na czym polega?

Dalekowzroczność to wada wzroku, która powoduje problemy z ostrością widzenia obiektów oddalonych, przy jednoczesnym rozmazaniu się obrazu widzianego z bliska. Objawem przypadłości jest szybkie męczenie się wzroku, np. podczas czytania, bóle głowy i łzawienie. Dalekowzroczność można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych a także zabiegu chirurgicznego.

Dalekowzroczność – co to jest?

Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność, powoduje gorsze widzenie obiektów oddalonych, a także rozmazywanie się wzroku przy oglądaniu przedmiotów z bliska. Wada refrakcji oka wynika z nieprawidłowego załamywania się światła, jakie dostaję się do wnętrza oka. U osób zdrowych promienie świetlne ogniskują się na siatkówce, z kolei u dalekowidzów odbywa się to za siatkówką czego efektem jest gorsza jakość widzenia. Dalekowzroczność starcza najczęściej diagnozowana jest około 70. roku życia. Wynika ona ze znacznego osłabienia się siły skupiającej układu optycznego oka, co jest istotą wady wzroku.

Dalekowzroczność starcza – objawy

Oprócz pogorszenia się jakości widzenia, wada wzroku, objawia się również częstym łzawieniem oraz szybkim męczeniem się wzroku w czasie wykonywania czynności, jakie wymagają skupienia się wzroku, jak: czytanie, pisanie na komputerze. Intensywna akomodacja oka może powodować również uporczywe bóle głowy.

Dalekowzroczność – leczenie

Dalekowzroczność starcza powoduje, że promienie świetlne ogniskują się za siatkówką, zamiast na siatkówce (jak w przypadku zdrowego oka), dlatego do korekcji wady wzroku stosuje się soczewki i okulary o wypukłych szkłach skupiających, oznaczonych symbolem plus. Soczewki kontaktowe sferyczne można nosić, np. na przemian z okularami. Są one dostępne w wersji miesięcznej oraz jednodniowej. Soczewki miesięczne to para soczewek, jaką nosi się przez 30 dni i codziennie czyści specjalnym płynem dezynfekująco-pielęgnacyjnym. Szkła kontaktowe jednodniowe sprawdzają się do noszenia okazjonalnego, np.: na basen, imprezę czy do biegania.

Nadwzroczność można również korygować za pomocą lasera. Zabieg chirurgiczny można jednak przeprowadzić u osób ze stabilną wadą wzroku, czyli najwcześniej około 21. roku życia. Korekcja dalekowzroczności jest ważna, ponieważ zaniechanie leczenia prowadzi do znacznego obniżenia komfortu codziennego życia, a nawet częściowego niedowidzenia.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.