Czy kubeczki menstruacyjne, czy są bezpieczne?

Omawiamy wszystkie kwestie dotyczące kubeczków menstruacyjnych dla kobiet. Jakie wybrać? Na co należy uważać i przede wszystkim, jak używać kubeczków menstruacyjnych? Praktyczne informacje!

Wszystko ma swoje wady i zalety, ale ostatnimi czasy to właśnie kubeczki menstruacyjne są oceniane jako najlepsze środki higieniczne dla kobiet. Bez wątpienia mają one przewagę nad jednorazowymi akcesoriami używanymi przez kobiety podczas okresu. Korzystania z kubeczków okresowych trzeba się jednak nauczyć. Podpowiadamy, jak!

Kubeczek menstruacyjny, a bezpieczeństwo i higiena

Najważniejsze pytanie: czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny? Tak! Wykonane z silikonu medycznego kubeczki menstruacyjne nie uczulają i nie szkodzą organizmowi. Nie przebijają również błony dziewiczej. Kubeczek menstruacyjny można nosić nawet do 12 godzin, ale uważamy, że nie warto. Z pewnością wygodniej jest opróżniać kubeczek częściej. Tym kobiecym akcesorium nie sposób jest zrobić sobie krzywdę, chociaż zakładanie ich i wyjmowanie na początku jest sporym wyzwaniem. Są jednak sposoby na to, by przejść szkolenie szybko i sprawnie!

Jak włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Instrukcję zakładania macie na zdjęciu niżej. To proste i bardzo podobne do aplikowania tamponu. Z tą różnicą, że w pochwie kubeczek menstruacyjny musi się rozwinąć i szczelnie przylgnąć do ścianek pochwy. Poznasz to po charakterystycznym pyknięciu.

Kubeczka nie trzeba aplikować głęboko. Ma nam być z nim wygodnie! Zanim nie sprawdzisz, na jak długo wystarczy Tobie noszenie kubeczka przed zmianą, musisz robić to dość często. Najlepiej zacząć naukę w domu, kiedy ma się cały dzień wolny. Kubeczek menstruacyjny lekko zassie się do ścianek pochwy. Nie ciągnij go zatem, a paluszkiem zegnij część ścianki. Wtedy kubeczek odessie się, a Ty delikatnie poruszaj nim na boki, powoli go wysuwając.

Pełny kubeczek menstruacyjny wystarczy przepłukać wodą. W publicznej toalecie może to być woda mineralna. Po powrocie do domu dokładnie umyj kubeczek wodą i mydłem do higieny intymnej. Po miesiączce kubeczki menstruacyjne można dodatkowo wygotować, by pozbyć się wszelkich bakterii.

Kubeczek menstruacyjny dla aktywnych kobiet, jaki wybrać?

To ważne, by dobrać dla siebie odpowiedni kubeczek menstruacyjny. Z tego względu marka Fun Factory ułatwia kobietom zadanie, oferując zestaw kubeczków w 2 rozmiarach: S i M. Możemy korzystać z mniejszego, podczas mniej obfitego okresu i analogicznie wybrać większy podczas cięższych miesiączek. Często mówi się, że większe kubeczki są przeznaczone dla kobiet po ciąży i starszych. Z pewnością będzie im wygodniej z rozmiarem M. Tak samo młode, niedoświadczone w aplikacji kubeczków kobiety, będą wolały rozmiar S.

Potocznie mówi się, że miękkie kubeczki menstruacyjne aplikuje się łatwiej. Natomiast sztywniejsze lepiej utrzymują się w pochwie. To prawda, ponieważ mięciutka powierzchnia kubeczków jest też śliska i kubeczek może się delikatnie przemieszczać, co powoduje dyskomfort. Aktywne kobiety powinny wybrać zatem sztywniejsze kubeczki, które również łatwo się aplikuje. W dodatku zapewniają komfort na dłużej.

Czy kubeczek menstruacyjny się opłaca?

Nie sposób nie zauważyć, że za kubeczki menstruacyjne zapłacimy około 100 zł. Czy to się opłaca? Zdecydowanie tak, pod warunkiem, że kubeczków będziemy używać. Korzystanie z wielorazowych środków higieny było znane kobietom już od dawna, ale moda na jednorazówki (które teraz koszmarnie zanieczyszczają Ziemię) wyparła zdrowy rozsądek. Dlaczego warto zainwestować w kubeczki menstruacyjne?

  • Zajmują mało miejsca i nie trzeba biegać do sklepu za każdym razem, gdy zaskoczy nas miesiączka. Niby zawsze jest ten zapas podpasek w łazience, ale często okazuje się, że jednak znów zapomniałyśmy o nich.
  • Wydajemy określoną kwotę raz na kilka lat. Środki higieniczne kupuje się natomiast co miesiąc. A jak kobieta ma częste miesiączki, nieregularne to nawet częściej.
  • Jednorazowe środki higieniczne chłoną krew i brzydko pachną. Z kubeczkami nie ma tego problemu.

Kiedy nauczysz się korzystać z kubeczka menstruacyjnego, nie będziesz chciała wracać do podpasek i tamponów. Wbrew pozorom to właśnie kubeczki menstruacyjne są najbardziej higieniczne, ponieważ nie zaśmiecają otoczenia, nie dopuszczają do pobrudzenia ciała i zupełnie nie szkodzą zdrowiu. Są dobre także dla dziewic. Warto się przekonać!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.