COVID-19. Jak się robi test na koronawirusa SARS-CoV-2?

Co tak naprawdę wykrywają testy na koronawirusa SARS-CoV-2? Kiedy warto stosować konkretny rodzaj testu? Które testy można zrobić w domu, a które będą wymagać skierowania od lekarza? Czy pobranie materiału do testów musi się odbywać w laboratorium?

Czasem przed poznaniem diagnozy powstrzymuje nas jedynie strach płynący z niewiedzy. A podczas pandemii zdecydowanie jest to droga donikąd. Sprawdź podstawowe informacje na ten temat i podejmij dobrą decyzję jak najszybciej.

Gdzie można wykonać poszczególne rodzaje testów na koronawirusa?

Każdy typ testu można wykonać w laboratorium. Jeśli planujesz zrobić to nieodpłatnie, będziesz potrzebować skierowania od lekarza NFZ. Testy serologiczne i antygenowe zrobisz również w domu. Wystarczy zamówić test kasetkowy.

testy na koronawirusa

Czy krew lub wymaz z nosogardzieli można pobrać samodzielnie? Kiedy pójść do laboratorium?

Krew do badania zakażenia SARS-CoV-2 można pobrać w warunkach domowych. Polega to na nakłuciu palca i przeniesieniu kropli krwi do okienka testowego. Czas oczekiwania na wynik wynosi 15 minut.

Nieco inaczej postępuje się przy antygenowych testach na koronawirusa. Tutaj pobiera się wymaz z nosogardzieli. Następnie wacik z wymazem umieszcza się w probówce z buforem do próbek, uwalniając w ten sposób antygeny. Po zakręceniu probówki należy nią potrząsnąć, a później zakropić 3 krople roztworu do okienka w teście. Wynik trzeba odczytać po upływie 10 minut. Jeśli odczytasz wynik po 20 minutach, może być on nieprawidłowy.

Gdy robisz test w laboratorium, materiał zostanie pobrany w punkcie pobrań. Jeśli jednak korzystasz z domowych testów kasetkowych, pobranie nie przysporzy Ci żadnych problemów.

Co mogą wykryć badania na koronawirusa?

Testy serologicznie wykrywają przeciwciała wirusa SARS-CoV-2. Testy antygenowe – obecne na jego powierzchni antygeny. Testy molekularne pozwalają wykryć materiał genetyczny wirusa. Testy FRANKD i RT-LAMB mogły wykryć jedną sekwencję. Test wykonany metodą PCR wykrywa dwie sekwencje i z tego względu przez wiele miesięcy tylko on był zalecany przez WHO i Ministerstwo Zdrowia do diagnostyki.

Kiedy warto wykonać test na koronawirusa SARS-CoV-2? Objawy COVID-19.

Test możesz wykonać zawsze, gdy podejrzewasz zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Infekcję można bowiem przechodzić w sposób bezobjawowy. Chorobie COVID-19 towarzyszą symptomy, które dość łatwo można pomylić z sezonowym przeziębieniem lub grypą. Gorączka, suchy kaszel i zmęczenie występują najczęściej. U wielu pacjentów obserwuje się także biegunkę, zapalenie spojówek, ból mięśni, gardła i głowy.

Poważne objawy COVID-19, czyli duszności, utrata mowy lub zdolności ruchowych i ból w klatce piersiowej, są wskazaniem do natychmiastowego wezwania pomocy ambulatoryjnej.

Test genetyczny RT-PCR. Laboratoryjne badanie na koronawirus.

Żaden test nie daje stuprocentowej pewności co do wyniku. Dodatni wynik badania metodą RT-PCR oznacza jednak, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pacjent jest zarażony wirusem SARS-CoV-2. A co za tym idzie – że zaraża innych. 

Ujemny wynik badania molekularnego wskazuje, że nawet jeśli występują wymienione wyżej objawy, prawdopodobnie są one spowodowane innym stanem klinicznym.

Test antygenowy. Czego pacjent dowie się z wyników testu?

Antygenowe testy na koronawirusa od 30 października 2020 r. mogą stanowić podstawę diagnostyczną u pacjentów objawowych. W tym przypadku wyniki należy interpretować podobnie, jak w przypadku testów molekularnych. Pozytywny wynik testu w połączeniu z charakterystycznymi dla COVID-19 objawami powinien więc skłonić Cię do skonsultowania się z lekarzem w trybie pilnym. 

Testy do wykrywania przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

Aby dowiedzieć się, jak należy interpretować wyniki testów serologicznych, trzeba zrozumieć, jak nasz organizm wytwarza przeciwciała. Od momentu zakażenia do wytworzenia pierwszych przeciwciał IgM może minąć nawet kilka dni. Obecność przeciwciał IgM we krwi może więc świadczyć o aktywnej infekcji. 

Jeśli test wskazuje na obecność przeciwciał IgG, świadczy to o zakażeniu przebytym w przeszłości. Przeciwciała IgG są bowiem elementem pamięci immunologicznej naszego ciała. Są w nich zapisane informacje na temat patogenu. A to pozwala organizmowi łatwiej poradzić sobie z nim przy kolejnym kontakcie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.