Choroba Scheuermanna: objawy i leczenie

Choroba Scheuermanna jest schorzeniem dotyczącym ludzkiego kręgosłupa i zapadają na nią zazwyczaj osoby bardzo młode w czasie gdy zachodzą u nich najsilniejsze procesy kostnienia kręgosłupa. Najwięcej zachorowań notowanych jest wśród chłopców znajdujących się w przedziale wiekowym 14-17 lat. U dziewczynek choroba stwierdzana jest znacznie rzadziej jednak zachorowania przypadają zazwyczaj na wiek 12-14 lat.
Jest to schorzenie dotyczące 0,4 – 8,3% całej populacji. Jest więc stosunkowo częste. Zmiany patologiczne umiejscawiają się przede wszystkim w płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa. Dolna część odcinka piersiowego oraz górna część odcinka lędźwiowego kręgosłupa stanowią miejsca, w których najczęściej pojawiają się trwałe zmiany wynikające z choroby scheuermanna.
Objawy choroby Scheuermanna
- Nieprawidłowa postawa ciała – przechylanie się kręgosłupa do przodu.
- Okrągłe plecy – pojawia się gdy choroba lokalizuje się w odcinku piersiowym. Ich dodatkowym objawem jest w większości przypadków wysunięcie barków do przodu oraz zwiększenie lordozy lędźwiowej.
- Plecy płaskie – lokalizacją choroby jest odcinek lędźwiowy lub lędźwiowo-piersiowy kręgosłupa.
- Mało nasilone dolegliwości bólowe (o epizodycznym charakterze).
- Zmęczenie.
- Bóle grzbietu.
- Ograniczona ruchomość kręgosłupa.
- Zgięciowe przykurcze w stawach biodrowych.
- Zniekształcenia kości.
Leczenie choroby Scheuermanna
Leczenie choroby Scheuermanna ma na celu przede wszystkim zatrzymanie postępu deformacji. Oprócz tego stosowane są metody mogące uwolnić chorych od uciążliwego bólu a także pomagają uniknąć wystąpienia zwyrodnień kręgosłupa. Wykorzystywane jest leczenie zachowawcze oraz operacyjne. Decyzję podejmuje lekarz po ocenie stopnia zaawansowania choroby.