Chleby bezglutenowe – jakie są ich rodzaje?

Chleby bezglutenowe są coraz częściej wybierane przez konsumentów. Sięgają po nie nie tylko Ci, którzy są chorzy na celiakię, czyli trwale nie tolerują glutenu – składnika najczęściej występującego w pieczywie.

Wybierają je również osoby, które unikają w diecie tego składnika ze względów zdrowotnych, ponieważ czują się po nim niekorzystnie. Niemiłe dolegliwości trawienne czy chroniczne zmęczenie to dolegliwości, które sporo osób odczuwa po spożyciu glutenu. Na szczęście osoby, którym towarzyszą problemy tego rodzaju mogą cieszyć się coraz szerszym asortymentem chleba bezglutenowego oferowanego przez licznych producentów. W Internecie można także znaleźć mnóstwo inspiracji na to jak upiec własny chleb bezglutenowy. Jaki chleb na diecie bezglutenowej będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Gluten – co to?

Gluten jest białkiem roślinnym, które najczęściej występuje w ziarnach pszenicyżyta lub jęczmienia. Kiedy połączy się z wodą, przyjmuje mocno sprężystą postać. To właśnie ten składnik odpowiada za elastyczność i odpowiednie spulchnienie pieczywa oraz nadanie mu świeżości na dłuższy okres czasu. Choć wydawałoby się, że gluten jest więc składnikiem, który wpływa na cechy pożądane w pieczywie, niestety nie wszyscy dobrze go tolerują. Coraz więcej osób odkrywa alergię na ten składnik lub nie toleruje go wcale. Choroba ta nazywana jest celiakią.

Jak rozpoznać uczulenie na gluten?

Jeśli występują u Ciebie poniższe objawy, powinieneś rozważyć przejście na chleb bezglutenowy:

  • problemy trawienne (wzdęcia, zaparcia, w rzadkich przypadkach także wymioty czy biegunki)
  • bóle brzucha
  • zmęczenie po spożyciu chleba, często powiązane z drętwieniem rąk lub nóg oraz skurczami mięśni
  • afty w jamie ustnej
  • wahania nastroju
  • bóle i zawroty głowy
  • problemy z tarczycą
  • łuszczyca
  • zmiany skórne.

Jeśli często towarzyszą Ci podobne obawy po spożyciu pieczywa, powinieneś przeprowadzić test żywieniowy – przejść na chleb bezglutenowy na minimum dwa tygodnie i przekonać się, czy wówczas objawy znikną. Pożądana jest także wizyta kontrolna u gastrologa.

Dieta bezglutenowa – co jeść?

Jeśli występuje u Ciebie alergia na gluten lub też nie tolerujesz go wcale, musisz całkowicie wyeliminować go ze swojej diety. Nie możesz spożywać niczego, co zostało zrobione z mąki z pszenicyjęczmienia oraz żyta. W sklepach produkty, które nie zawierają glutenu znajdziesz oznaczone symbolem przekreślonego kłosa.

Będąc na diecie bezglutenowej nie musisz jednak całkowicie rezygnować ze spożywania wypieków. Powinieneś natomiast wybierać te, które zostały wypieczone z bezglutenowych mąk – na przykład z mąki ryżowejgryczanejmigdałowejkokosowejsojowejkukurydzianejamarantowejjaglanej, z ciecierzycy, komosy ryżowej czy tapioki.

Bezglutenowy chleb – na co należy zwrócić uwagę, wybierając pieczywo na diecie bezglutenowej?

Kupując pieczywo bezglutenowe w sklepie, pamiętaj o tym, że może się w nim znajdować mąka owsiana lub płatki owsiane – o ile nie są one zanieczyszczone glutenem w procesie produkcyjnym. Owies nie zawiera glutenu, jest więc w pełni bezpieczny. Należy jednak zawsze upewnić się, czy chleb faktycznie jest bezglutenowy. Nawet jeśli został wypieczony z mąk odpowiedniego rodzaju, zdarza się, że ciasto zostało przygotowane na jednej taśmie produkcyjnej z chlebem pszennym czy żytnim. Jaka jest na to złota metoda? Zainteresuj się licznymi możliwościami, jakie oferuje Internet. Znajdziesz w nim mnóstwo przepisów na to, jak upiec własny chleb bezglutenowy a także inne pieczywo (bułki czy ciasta z mąk idealnych dla osób na diecie bezglutenowej).

Pieczywo bezglutenowe – nie mylić nudy z brakiem glutenu

Wybór chlebów bezglutenowych jest tak duży, że każda osoba, która ze względów zdrowotnych unika tego składnika, znajdzie w nim coś dla siebie. Chleb bez glutenu jasnyciemnyz dodatkiem ziaren czy pestek, wypieczony z kilkunastu rodzajów mąk, otwiera przed konsumentami liczne możliwości. Nie należy więc absolutnie zakładać, że osoby unikające glutenu mają w jakikolwiek sposób gorszy jadłospis – a wręcz przeciwnie! Różne rodzaje mąki oraz dodatków dodawane do bezglutenowych chlebów najczęściej są bogate w liczne składniki odżywcze, które mają wpływ na odpowiednie nasycenie oraz znacznie lepsze samopoczucie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.