Chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi obejmuje?

Chirurgia stomatologiczna to jedna z dziedzin medycyny zajmująca się schorzeniami, które wymagają interwencji chirurga.

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną medycyny, która skupia się na leczeniu operacyjnym schorzeń w obrębie jamy ustnej i najbliższych okolic. Pojawiła się w drugiej połowie XIX w. i określona została jako podspecjalność stomatologii, wymagająca od lekarza ścisłego przygotowania ogólnochirurgicznego. Obejmuje złożone procedury lecznicze, które zawsze wiążą się z ryzykiem ewentualnych powikłań. Wszystkie zabiegi, bez wyjątku, przeprowadza się w znieczuleniu (jego rodzaj dobiera lekarz po wywiadzie z pacjentem). Każdy z nich musi być poprzedzony szczegółową diagnostyką.

Jakie zabiegi wchodzą w skład chirurgii stomatologicznej?

Każdy zabieg, wykonywany w ramach chirurgii stomatologicznej, jest złożoną procedurą związaną z ingerencją w tkanki pacjenta. Zwykle wzbudza skojarzenia z usuwaniem ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, których stomatolog często nie jest w stanie leczyć, ze względu na ich niekorzystne położenie lub których wzrost uległ zatrzymaniu. Warto jednak zauważyć, że na tym rola chirurgii stomatologicznej się nie kończy.

Podstawowymi procedurami, jakich podejmują się chirurdzy stomatologiczni, są przede wszystkim usunięcia zębów zwane ekstrakcjami. Wykonuje się je m.in.: gdy zmian próchnicznych nie da się pozbyć w wyniku leczenia zachowawczego ani kanałowego lub gdy dojdzie do przewlekłego stanu zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, a także, gdy u pacjenta stwierdzi się zaawansowaną postać paradontozy. Bywa też, że konieczność ekstrakcji wymusza głębokie złamanie zęba. Zdarza się, że trzeba usunąć zdrowy ząb z powodów ortodontycznych – leczenie przy wykorzystaniu aparatu lub przy przygotowywaniu podstawy pod protezę zębową.

Innym zabiegiem wykonywanym w ramach chirurgii stomatologicznej jest dłutowanie zęba. Przeprowadza się go w przypadku zębów, których nie da się pozbyć przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. Zwykle dotyczy to zatrzymanych zębów mądrości lub zębów z uszczerbioną koroną czy mocno zakrzywionymi korzeniami. Chirurg stomatolog przeprowadzi także resekcję wierzchołka korzenia zęba (zwykle w przypadku zębów jednokorzeniowych). Odcina wówczas wierzchołek korzenia zęba, likwiduje zmiany zapalne, a następnie zabezpiecza korzeń, by nie rozwinął się kolejny stan zapalny.

Innymi zabiegami są hemisekcja i radektomia. Oba przeprowadza się, gdy ząb wielokorzeniowy nie może zostać poddany prawidłowemu leczeniu kanałowemu. W trakcie hemisekcji lekarz odcina połowę zęba wraz z jednym korzeniem, natomiast w ramach radektomii odcina jedynie cały jeden korzeń. Co ważne, nie wszystkie procedury wchodzące w skład chirurgii stomatologicznej muszą zawsze dotyczyć zębów. Wykonuje się również nieskomplikowane zabiegi, ingerujące w tkanki miękkie np. podcięcie wędzidełek języka czy warg. Specjalista przeprowadza ponadto korektę kształtu dziąseł, a także usuwa torbiel korzeniową.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.