Brodawki

Brodawki, inaczej kurzajki z j. łac. Verruca to grudkowe zmiany pojawiające się na skórze, mają one szeroką podstawę i zwykle hiperkeratotyczną, nierówną powierzchnię. Wywoływane są przez zakażenie wirusem HPV (ang. human papilloma virus). Zmiany w większości przypadków nie są bolesne, zaś otaczające je skóra nie ma objawów stanu zapalnego.

Brodawki na palcu

Brodawki na palcu

RODZAJE BRODAWEK:

  • brodawki stóp – występują na stronie podeszwowej stóp, ich powierzchnia jest szorstka, mają kolor skóry. Ich rozmiar to maksymalnie 1-2 centymetrów. W wielu przypadkach są bolesne i stanowią problem w trakcie chodzenia.
  • brodawki zwykłe – są to grudki zlokalizowane na naskórku o powierzchni hiperkeratotycznej i nierównej. Mają kolor skóry, natomiast ich wielkość waha się w granicach 5 – 10 mm. Występują na palcach u rąk, na wałach paznokciowych oraz w niektórych przypadkach pod płytką paznokcia.
  • brodawki płaskie – zmiany są lekko wypukłe, ich powierzchnia jest gładka, mają wielkość kilku milimetrów.
  • brodawki przejściowe – łączą cechy brodawek zwykłych – są wypukłe i mają hiperkeratotyczną powierzchnię oraz brodawek płaskich – układ linijny i objawy stanu zapalnego. Występują głównie u osób z obniżoną odpornością.
  • kłykciny kończyste (brodawki płciowe) – kształtem przypominają uszypułowane grudki, charakteryzują się elastycznością, skłonnością do zlewania się i kalafiorowa tym wzrostem. Jest to rodzaj brodawek przenoszony drogą płciową.
  • uogólnione zakażenie skóry – wyglądem przypominają brodawki płaskie, traktuje się je jako stan przedrakowy. Są rozlane na całym ciele, równocześnie z nimi występują plamy o czerwonym lub brunatnym zabarwieniu.
Brodawka na powiece

Brodawka na powiece

LECZENIE:

  • w niektórych przypadkach zmiany ustępują samoistnie,
  • metody chirurgiczne : ablacja z wykorzystaniem lasera, wycięcie zmian, wyłyżeczkowanie zmian,
  • metody chemiczne – jest to stopniowe „wypalanie” brodawek przy użyciu różnych substancji (kwas salicylowy, kwas mlekowy), zmiany jednocześnie są rozmiękczane poprzez ciepłą wodę.
Ten artykuł znajduje się w kategori Skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *