Bowa choroba cywilizacyjna – kciuk telefonisty

Lekarze ortopedzi alarmują, że coraz częściej w ich gabinetach pojawiają się młodzi pacjenci z dolegliwością, która jeszcze niedawno nie istniała. Mowa o kciuku telefonisty, który pojawia się w wyniku intensywnego korzystania ze smartfona. Jeśli dostatecznie szybko zareagujemy na pojawiające się dolegliwości bólowe, to rozwiązanie problemu nie będzie bardzo kłopotliwe, warto jednak co nieco o tej dolegliwości się dowiedzieć.

Gdy korzystamy ze smartfona, który obecnie towarzyszy nam na każdym kroku, to bardzo intensywnie używamy naszych kciuków. To właśnie te palce służą nam do przewijania w dół ekranu, jak również do pisania wiadomości. Największe obciążenie pojawia się w sytuacji, gdy do korzystania z telefonu dotykowego używamy tylko jednej ręki. Gdy schodzimy w dół ekrany, przez cały czas powtarzamy szybki ruch kciuka w kierunku małego palca. Prowadzi to do jego nadwyrężenia, w wyniku czego zaczynamy odczuwać ból w okolicy kciuka, który spowodowany jest zapaleniem pochewki ścięgna.

U kogo diagnozuje się kciuk telefonisty?

Jak wskazują lekarze, pacjenci zgłaszający się z tym problemem, są najczęściej w wieku pomiędzy 15 a 25 lat i ani na chwilę nie wylogowują się z sieci. Korzystają ze smartfona na okrągło.

Jak leczy się dolegliwość?

Lekarze najczęściej polecają doprowadzenie do odciążenia kciuka. Oznacza to, że konieczne jest odłożenie smartfona na półkę na tydzień i spokojne czekanie aż dolegliwości bólowe znikną. Z całą pewnością ból, najczęściej tępy w okolicy kciuka nie powinien być bagatelizowany. Jeśli nie podejmiemy leczenia i nie damy ścięgnom odpocząć, to możemy doprowadzić do stanu przewlekłego. W takiej sytuacji nie tylko nie będziemy mogli korzystać ze smartfona, ale wszelkie codzienne i bardziej precyzyjne czynności staną się dla nas bardzo trudne do przeprowadzenia: pisanie ręczne czy zapinanie guzików, robienie makijażu. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność przeprowadzenia operacji pochewki ścięgna.

Profilaktyka

Z pewnością lepiej zapobiegać niż leczyć. Kciuk telefonisty może być bolesny i dotkliwy. Dlatego najlepiej odciążać kciuk, co osiągniemy, korzystając z telefonu oburącz i używając również innych palców. Warto również robić przerwy, w których czasie będziemy wykonywać spokojne ćwiczenia rozciągające, rozluźniające lub delikatny masaż dłoni. Jednak jak zaznaczają specjaliści najlepiej zachować umiar z używaniem smartfona.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.