Bez ograniczeń – czyli jak radzić sobie z nietolerancją laktozy

Gdy lekarz właśnie powiedział Ci, że powinieneś unikać laktozy – nie martw się, nie będzie to takie trudne. Rzeczywiście wymaga to lekkiej modyfikacji diety, ale z pewnością nie skomplikuje Ci to zanadto życia. Dowiedz się, jakie produkty będą dla Ciebie odpowiednie.

Czym jest nietolerancja laktozy?

Jest to przypadłość, która może być dziedziczna lub nabyta. Polega na tym, że Twój organizm nie jest w stanie przetrawić zawartego w mleku i produktach na jego bazie cukru – laktozy. Nietolerancja tego związku może wystąpić na każdym etapie życia człowieka i niekiedy jest po prostu oznaką naturalnego procesu starzenia się organizmu. Właśnie dlatego wystąpienie tej dolegliwości nie musi być spowodowane konkretnymi przyczynami zewnętrznymi.
Jeśli jednak nie otrzymałeś zalecenia od lekarza, nie przerzucaj się na produkty bez laktozy. Lekarze dowodzą, że choć jest to trendy, wcale nie wpłynie to pozytywnie na Twój organizm, ponieważ może odzwyczaić żołądek od trawienia tego cukru.

Jak sobie radzić?

Wiele osób zastanawia się, czy po stwierdzeniu u nich nietolerancji laktozy będzie musiała zrezygnować ze swoich ulubionych mlecznych produktów. Na szczęście żyjemy w czasach, gdy wiele z nich znalazło swoje zastępniki. Na sklepowych półkach znajdziesz masło, a nawet mleko pozbawione lub z obniżoną zawartością laktozy, które smakiem mocno nie odbiegają od swojego naturalnego odpowiednika. Podczas procesu produkcji tych artykułów, dodano do nich enzym laktazę, który rozkłada nietrawiony przez Ciebie cukier mleczny. Dzięki temu osoby z tą przypadłością mogą nadal po nie sięgać i korzystać z zawartych w mleku witamin.

Lekarze zalecają także sięgać po produkty fermentowane, w których poziom laktozy jest naturalnie niższy. Z tego powodu wybieraj dobrej jakości sery żółte, jogurty naturalne, kefiry, maślanki, które pozytywnie wpłyną na Twój układ trawienny.

Poznaj inne sposoby

Chcąc uniknąć spożywania nadmiernej ilości laktozy z powodów zdrowotnych, możesz sięgnąć też po szereg artykułów roślinnych. Klasyczne masło zamień na smaczne pasty warzywne – w internecie znajdziesz wiele przepisów, które z pewnością Cię zainspirują do ich zrobienia. Zamiast mleka odzwierzęcego, możesz sięgnąć po napoje roślinne z owsa, ryżu, migdałów itp. Są one nie tylko bardzo smaczne, ale też pełne witamin.

Alternatywnym, równie wygodnym rozwiązaniem będą tabletki na nietolerancję laktozy. Z ich pomocą nie będziesz musiał w ogóle martwić się tym, co jesz – wystarczy spożyć jedną przed posiłkiem i cieszyć się jego smakiem.
Jest wiele sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością. Produkty mleczne bez problematycznego cukru, wyroby poddane fermentacji czy roślinne albo tabletki na nietolerancję laktozy – bez względu na to, co wybierzesz, z pewnością to pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.