Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt: objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej właśnie u najmłodszych. Szacunki podają, że choruje około 20% dzieci na całym świecie. Zastawiający może być fakt, że jeszcze do niedawna schorzenie to diagnozowano jedynie sporadycznie.

Znacznie niższą ilość zachorowań notuje się na wsiach niżeli w miastach. Najczęściej choroba samodzielnie ustępuje w okolicach 5-6 roku życia dziecka, jednak zdarzają się również przypadki, że trwa przez całe życie.

Objawy atopowego zapalenie skóry u dzieci

Pojawiające się w czasie choroby objawy są bardzo uporczywe zarówno dla dzieci jak i dla rodziców, którzy muszą szczególnie troszczyć się o wrażliwą skórze swoich pociech. Zmiany najczęściej pojawiają się na pośladkach, po wewnętrznej stronie kończyn, na uszach, na twarzy oraz głowie oraz w niektórych przypadkach na tułowiu. Charakterystyczne jest występowanie zaczerwienienia, silnego świądu oraz drobnych krostek, które w wyniku drapania przeradzają się w ropiejące ranki. Pojawienie się stanu zapalnego nie powoduje najczęściej dolegliwości bólowych, jednak uporczywy świąd, który wywołuje u dzieci problemy ze snem, nadpobudliwość lub markotność.

Dlaczego u maluchów pojawia się AZS?

Istnieje szereg przyczyn wystąpienia Atopowego zapalenia skóry. Wśród najważniejszych wymienia się czynniki genetyczne oraz silne narażenie na substancje o działaniu drażniącym. Jest ich jednak bardzo wiele. Aby dokładnie uzasadnić odpowiedź na pytanie dlaczego dziecko choruje na AZS konieczne byłoby wyszczególnienie przyczyn powstawania alergii. Z całą pewnością nie bez znaczenia jest przesadna w dzisiejszych czasach sterylność w stosunku do maluchów oraz bardzo duża ilość substancji chemicznych we wszystkich otaczających nas produktach. Pamiętajmy więc, że także w stosowaniu higieny należy mieć umiar.

Diagnoza AZS u najmłodszych

Stwierdzenie schorzenia u dzieci podobnie jak u dorosłych odbywa się u lekarza dermatologa bądź alergologa. Zasady są identyczne i wykorzystuje się w tym celu kryteria rozpoznawcze większe oraz mniejsze.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Leczenie AZS u dzieci wygląda niemal identycznie jak u dorosłych i dzieli się na przyczynowe oraz objawowe. Jeśli to możliwe eliminujemy z otoczenia dziecka czynnik uczulający, jeśli jednak go nie znamy bądź jego całkowite usunięcie jest nie możliwe stosujemy leczenie objawowe. Niezbędnym elementem leczenia jest stała pielęgnacja skóry – zarówno gdy pojawiają się wyraźne zmiany jak i wtedy gdy na jakiś czas ustępują. Skóra atopika powinna być nieustannie nawilżana i natłuszczana.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Atopie zwykle diagnozuje się bardzo wcześnie. Zdarza się, że pierwsze objawy eksponują się już pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia naszej pociechy. Objawem jest najczęściej wysypka o charakterze wypryskowo – wysiękowym. Zmiany pojawiają się w konkretnych lokalizacjach – wewnętrzne strony łokci oraz kolan a także policzki. Bardzo często zdarza się, że pierwsze pojawienie się objawów u niemowląt poprzedza zdarzenie silnie stresujące – dlatego za jeden z głównych czynników przyczynowych uznaje się należące do grupy psychosomatycznych. Z całą pewnością przyczyną może być również silna alergia pokarmowa lub wziewna, zdarza się również, że niemowlęta silnie reagują np. na resztki proszku do prania w ubrankach. Jeśli chodzi o leczenie atopii u niemowląt to najważniejszą rolę spełnia unikanie czynników, które mogą powodować podrażnienia lub alergię.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.