ABC nadciśnienia. Dowiedz się, jak możesz z nim walczyć

Ciśnienie tętnicze opisuje siłę, z jaką krew przepływa przez naczynia krwionośne. Jeśli jest zbyt wysokie, krew tak mocno naciska na ściany żył i tętnic, że powoduje ich uszkodzenia. Zwykle nie daje to objawów, dopóki serce nie zostanie poważnie uszkodzone. Dlatego nadciśnienie nazywane jest cichym zabójcą. Większość ludzi nie wie, że je ma, choć dotyka ono ponad połowy dorosłych Polaków. Jak można z nim walczyć?

1. Żyj aktywnie

Waga i ciśnienie krwi idą w parze. Utrata zaledwie kilku kilogramów może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Również obwód talii ma znaczenie. Dodatkowy tłuszcz wokół brzucha, zwany tłuszczem trzewnym, otacza organy wewnętrzne, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. By się go pozbyć, uprawiaj sport. Ćwicz od 30 do 60 minut, co najmniej 5 razy w tygodniu. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie i pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ale również poprawia samopoczucie i dodaje energii. Jeśli ostatnio nie ruszałeś się zbyt wiele, zacznij powoli, a następnie stopniowo zwiększaj częstotliwość i tempo ćwiczeń. Możesz robić pompki, podnosić ciężary lub podciągać się na drążku. Nie jesteś fanem siłowni? Trenuj na zewnątrz. Wybierz się na wycieczkę, pobiegaj lub idź na basen.

2. Jedz to, co dobre

Przestrzeganie diety może znacząco obniżyć ciśnienie krwi. Powinna ona składać się z warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, niskotłuszczowych przetworów mlecznych, chudego mięsa, ryb i orzechów. Za to lepiej unikać pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone, przetworzonej żywności i słodzonych napojów. Dla obniżania ciśnienia krwi znaczenie ma też ograniczenie spożycia soli i znajdującego się w niej sodu. Ludzki organizm broni się przed jego zbyt dużą ilością, usuwając nadmiar wraz z moczem. Jednak do tego procesu potrzebny jest potas. Jeśli go brakuje, dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Dlatego zamiast soli lepiej używać ziół i przypraw. A jak uzupełnić potas? Lek zawierający jego łatwo przyswajalną formę (np. soli potasowej kwasu asparaginowego) będzie najlepszym wyborem.

3. Zawalcz z używkami

Każdy papieros, który wypalasz, podnosi ciśnienie krwi. Nie bez powodu palacze są wielokrotnie bardziej narażeni na zawały serca i udary. Nawet bierne palenie zwiększa ryzyko chorób serca. Dlatego postaraj się wyeliminować nikotynę ze swojego życia.

Picie umiarkowanych ilości alkoholu jest dopuszczalne, a nawet mówi się, że spożycie kieliszka czerwonego wina do kolacji może być korzystne dla zdrowia. Jednak nadmiar prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, w tym nadciśnienia. Dlatego uważaj na ilości alkoholu, po które sięgasz.

4. Czasem zwolnij

Bywa, że przy dzisiejszym szybkim tempie życia trudno jest zwolnić i znaleźć czas na odpoczynek. Jednak dla zdrowego ciśnienia krwi warto czasem odejść od codziennych obowiązków i porządnie się zrelaksować.

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym udaru, zawału serca i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Odwiedzaj lekarza regularne i kontroluj swoje wyniki. Pamiętaj, że najefektywniejszym sposobem leczenia nadciśnienia jest połączenie terapii lekami ze zmianami w stylu życia.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.