5 kroków do zdrowych i białych zębów!

Nic nie zachęca do dbania o zęby bardziej niż ceny zabiegów stomatologicznych. Wbrew pozorom regularne i dokładnie mycie zębów to jedynie jeden z wielu aspektów prawidłowej profilaktyki chorób jamy ustnej. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak mieć białe zęby, oto pięć prostych kroków, dzięki którym cieszyć się będziesz zdrowymi uzębieniem!

Krok 1: myj zęby po każdym posiłku

Dzięki regularnemu i dokładnemu myciu zębów znacznie zmniejszasz prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. Szczotkowanie powinno zająć ci co najmniej półtorej minuty. Kolistymi ruchami umyj dokładnie przednią oraz tylną część zębów. Powtarzaj tę czynność po kolei dla każdego zęba. Nie zapomnij o wyszczotkowaniu dziąseł, na których często bytują bakterie żerujące na szkliwie! Przed zakończeniem czyszczenia delikatnie przemyj język chropowatą końcówką szczoteczki. Prawidłowa higiena jamy ustnej po każdym posiłku to gwarancja zdrowych zębów. Wybierz szczoteczkę soniczną, która lepiej oczyści Twoje zęby z resztek jedzenia niż zwykła szczoteczka.

Krok 2: regularnie używaj nici dentystycznych

Fragmenty pokarmu osadzające się w szczelinach między zębami stanowią nie lada problem – to właśnie po bokach zębów najczęściej powstają ubytki. Rozwiązaniem tego problemu są nici dentystyczne, czyli produkty zdrowe dla zębów. Nici dentystycznych powinieneś używać co najmniej raz dziennie. Podczas czyszczenia skup uwagę na trzonowcach, które są najbardziej narażone na ubytki. Pamiętaj, żeby regularnie wymieniać nić dentystyczną – podczas jednego mycia korzystaj z dwóch lub trzech nici.

Krok 3: przepłukuj usta płynem

Płyn do płukania, choć znacznie mniej efektywny od szczoteczki i nici dentystycznych, wciąż pozostaje dobrym sposobem na białe zęby. Przydaje się on szczególnie w podróży lub w pracy, gdy nie mamy czasu i możliwości dokładnego umycia zębów szczoteczką. Podczas płukania ust postaraj się przemyć płynem trudno dostępne miejsca w jamie ustnej. Jeżeli zjadłeś wcześniej duży posiłek, przepłukaj usta jeszcze raz.

Krok 4: regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny

Wizyty kontrolne u stomatologa nie należą do najmilszych przeżyć – nie ma co się dziwić, że często świadomie staramy się ich unikać. Rzadkie odwiedzanie dentysty to błąd, który przyczyni się w przyszłości do wielu cierpień. Stomatolog podpowie, w jaki sposób wzmocnić zęby, jak dbać o ich prawidłową higienę, a także poleci produkty zdrowe dla zębów. Regularne wizyty u dentysty pozwalają na szybkie wykrycie i zaplombowanie ubytków, a także na regularne czyszczenie uzębienia, które pozwoli na zachowanie czarującego uśmiechu!

Krok 5: rozważ fluorowanie zębów

Podczas najbliższej kontroli u stomatologa zapytaj lekarza o fluorowanie. Zdaniem części dentystów nakładanie fluoru na zęby jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie szkliwa. Część stomatologów nie zgadza się z tym twierdzeniem – odradzają oni korzystanie z fluorowania i rekomendują przyjmowanie fluoru poprzez dietę. Niezależnie od tego, której stronie sporu przyznajesz rację, warto zapytać się swojego dentystę o zdanie. Fluorowanie nie powinno zaszkodzić, a może tylko pomóc we wzmocnieniu twoich zębów.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.